Ta situacija u prvi plan je izbacila njenog štićenika, mladog i harizmatičnog Žordana Bardelu (29), koji je od prošle godine već formalno šef partije Marin le Pen - Nacionalnog okupljanja.
Pošto su ambicije Le Pen da učestvuje u predsedničkoj trci, kao jedan od favorita za pobedu u prvom krugu, osujećene presudom pariskog suda po tužbi za proneveru javnih sredstava u visini od skoro četiri miliona evra, Bardela se ove nedelje pojavio kao najverovatniji kandidat najveće francuske krajnje desničarske stranke za predsedničke izbore 2027.
Prve reakcije Marin le Pen na presudu ne idu naruku njenom pulenu. Ona je, za sada, odbila da podrži eventualnu Bardelinu kandidaturu i umesto toga najavljuje da će se ipak boriti za priliku da se kandiduje. Otežavajuća okolnost za Žordana Bardelu je to što Le Pen ima skoro mitski položaj u svojoj stranci. Niko od visokih zvaničnika Nacionalnog okupljanja nije spreman da podrži mladog partijskog predsednika ukoliko će na taj način da se usprotivi Marin le Pen.
To stvara vakuum u kome bi za Bardelu bilo možda kasno da uđe u predsednički trku ako drugostepeni sud ne izmeni presudu o zabrani obavljanja javnih funkcija Le Pen, a ta odluka se očekuje početkom 2026. godine.
Foto: Profimedia
Protivnici Nacionalnog okupljanja iz ostatka opozicije u ovoj presudi, koja ima nesumnjive političke konsekvence, vide drugačiju poruku. Marin le Pen je prvostepenom kaznom na četiri godine zatvora i zabranom predsednička kandidature, kako kažu kritičari, dobila neviđenu promociju. U mnogim francuskim i evropskim medijima ona je predstavljena kao žrtva aktuelnih vlasti. Osim pažnje medija, dobila je i podršku ideološki bliskih partija, od kojih su neke na vlasti, kao što je Viktor Orban u Mađarskoj, ali je dobila i vetar u leđa od administracije američkog predsednika Donalda Trampa, piše NIN.
Pročitajte još
Jedan neimenovani bivši zvaničnik Nacionalnog okupljanja, koji je ostao u dobrim odnosima sa strankom, rekao je za portal Politiko da će, ako Le Pen sačeka «gorki kraj» da joj i zvanično bude zabranjeno da se kandiduje, biti prekasno da Bardela izvede uspešnu kampanju.
- Predsednička kampanja će biti u punom jeku kada se (Bardela) pridruži trci - rekao je taj zvaničnik.
Foto: EPA
Ali stvari ne stoje toliko nepovoljno za Marin le Pen: očekuje se da drugostepeno suđenje bude održano početkom 2026, i da presuda bude konačno doneta taman na vreme da se ona uključi u predsedničku kampanju, osim ako se ne zaključi da bi mladi Bardela bio bolji kandidat Nacionalnog fronta. Mnogi Francuzi, koji nikada ne bi mogli da glasaju za nekoga iz porodice Le Pen zbog njihove ekstremne političke prošlosti, možda bi, razočarani rezultatima Makronove vladavine, mogli da pređu granicu i glasaju za kandidata krajnje desnice sa novim likom.
Novo lice
Kada je Makron 2017. sa 39 godina izabran za predsednika Francuske, bio je najmlađi predsednik u istoriji. Bardela bi u Jelisejsku palatu, ako iskoristi šansu života, mogao da uđe sa nepune 32 godine.
Prvi put je Žordan Bardela izabran u Evropski parlament sa 23 godine. Prošle godine postao je novo lice francuske krajnje desnice nakon što je predvodio evropsku predizbornu kampanju Nacionalnog okupljanja do najboljeg rezultata u istoriji. Uspeh je ponovio i na nacionalnim parlamentarnim izborima. Bio je zamenik, v.d. predsednika, pa predsednik stranke, ali je Marin le Pen bila nesporni lider. A onda mu je presuda protiv zaštitnice neočekivano otvorila vrata sudbine.
Predizborne šanse
Dok je ekstremna desnica u liku Marin le Pen prva u ispitivanjima javnog mnjenja za predsedničke izbore 2027, francuska levica, okupljena oko saveza Žan Lik Melanšona, koja se takođe smatra ekstremnom, po procenama analitičara na izborima 2027. nema nikakve šanse.
Relativni pobednici na prethodnim parlamentarnim izborima, dostigli su po svoj prilici svoj maksimum glasova. Sada su na udaru vlasti, koja ih optužuje da bi njihov plan značio ekonomsku destabilizaciju Francuske. Iz krugova bliskih predsedniku Makronu ponavljaju se upozorenja da bi uspon i Nepokorene Francuske i Nacionalnog okupljanja mogao da dovede do građanskog rata u Francuskoj.
I dok Makronova centristička opcija, bez većine u Parlamentu, oslanjajući se na mehanizme predsedničkog sistema plaši Francuze i levicom i desnicom – oni sami (još) nemaju odgovarajućeg kandidata. Nekadašnji najmlađi premijer, Gabrijel Atal, koga je Makron favorizovao još početkom prošle godine, skoro da je nestao je sa političke scene. NJegov pokušaj da pridobije konzervativne i desničarske glasače, diskriminatorskim zakonima prema muslimanima, neslavno je propao. Rezultat je bio upravo uspon krajnje levice i ekstremne desnice na račun centrista. Sada vodi stranku Preporod i najavljuje svoju predsedničku kandidaturu.
Određene šanse daju se i bivšem premijeru (2017-2020) Eduaru Filipu, koji sada vodi desno-centrističku partiju Horizons, Makronovog koalicionog partnera.
Uglađenog govora i obučen u šik odela, Bardela se ubrzo pokazao veštim u čvrstom držanju tvrdolinijaškog stava stranke, koristeći svoje brojne pratioce na francuskom TikToku kako bi pokušao da umiri žestinu kojom se Nacionalno okupljanje obrušavalo na migrante, a posebno muslimane, ali i Jevreje. On je postao prvi lider francuske krajnje desnice koji je posetio Izrael, gde je krajem maja govorio na konferenciji o borbi protiv antisemitizma. Da ima osećaj za trenutak, Bardela je pokazao i u februaru, kada je otkazao govor na Konferenciji konzervativne političke akcije nakon što je Stiv Benon, jedno vreme glavni strateg u Beloj kući za prvog Trampovog mandata, optužen da je uputio nacistički pozdrav.
Foto: Profimedia
Prošle godine, nakon dve godine provedene u analizi Bardelinih govora, Sesil Alduj, profesorka na Univerzitetu Stanford, opisala je da se radi o „kopipejst” nastupa Marin le Pen i njenog oca, Žan-Mari le Pena, osnivača stranke ranije poznate kao Nacionalni front, koji je bio poznat po antisemitskim, rasističkim stavovima.
- I dalje je to ista trijada: imigracije, identitet i islam. Velika razlika je u tonu i stilu. Poruka je ista, ali isporučena zaista prijatnim, staloženim i smirenim tonom - kazala je Sesil Alduj za Gardijan.
Za domaću javnost Bardela se drži standardnih tema desnice: stroži zakoni o imigraciji, manje socijalnih beneficija za nedržavljane i ograničenja za osobe sa dvojnim državljanstvom, koje obavljaju osetljive javne poslove. Obećava niže poreze na energiju, poništavanje Makronove penzione reforme i zabranu mobilnih telefona u srednjim školama.
U inostranstvu, on je pokušao da zvuči više državnički, izražavajući podršku naoružavanju Ukrajine, etiketirajući Rusiju kao "višedimenzionalnu pretnju" i pozivajući Francusku da na kraju napusti integrisanu komandu NATO, ali ne dok rat besni u Evropi. To je program, konstatuje se u analizi AP-a, osmišljen da umiri nervozne glasače, a da nacionalističko jezgro pokreta zadrži netaknuto.
Nije završio fakultet
Sledbenici Marin le Pen, kao i ona sama, već godinama ponavljaju da oni nisu fašisti i da ne zagovaraju teorije o višoj rasi, pokušavajući tako da se otresu ideološkog nasleđa svog osnivača, Žan-Mari le Pena, ali da zadrže jezgro biračkog tela koje im je ostavio.
Bardela se čak slaže sa levicom u stavu da će klimatske promene dovesti do nezaustavljivog talasa novih izbeglica, ali lek koji predlaže je drugačiji. Zalaže se za izolacionizam, carine i želi da ukine državljanstvo po rođenju.
Foto: Profimedia
On je po mnogo čemu netipičan predstavnik francuske desnice, a partiji se pridružio kada je imao 16 godina. Sin je Italijana, sa nešto alzaške i francusko-alžirske krvi. Očevi roditelji su došli u Francusku krajem 1960-ih. Baba po ocu mu je pripadnica Kabila, berberske etničke grupe u Alžiru koja je većinski muslimanska, što je dosta neobično za nekog ko zagovara antiislamsku politiku.
Interesantno, prvi put je zaista skrenuo pažnju francuske javnosti na sebe kada je suspendovao svog stranačkog druga i bivšeg prijatelja, lokalnog odbornika Maksencea Buteja, nakon što je saznao da je ovaj prešao u islam.
Bardela je rođen 1995. u surovom predgrađu Pariza Sen Deniju - mestu koje se češće pojavljuje u naslovima o nasilju bandi i siromaštvu nego u političkim vestima. Odrastao je u državnom stanu, uz samohranu majku, takođe italijanskog porekla, za koju je jednom rekao da joj je često na kraju meseca ostajalo samo 20 evra u novčaniku.
NJegov otac je vodio posao sa automatima i posle razvoda se preselio u Maroko. Bardelina porodica uspela je da ga pošalje u poluprivatnu katoličku školu. Nikada, međutim, nije završio fakultet, ali to nije uticalo na njegovu društvenu promociju. Poslednji nacionalni lider u Evropi bez fakulteta bio je inače britanski premijer DŽon Mejdžor.
Podsetimo, ime Žordana Bardela prvi put se glasnije pominjalo sredinom prošle godine kada se pominjao kao kandidat za premijera Francuske koji ima najviše izgleda da to postane.
Inače, ako bi 31-godišnji Bardela u skorije vreme postao predsednik Vlade Francuske, bio bi najmlađi premijer u istoriji ove zemlje. Trenutni rekord drži Gabrijel Atal, koji je proglašen predsednikom Vlade sa 34 godine. NJegov mandat trajao je od januara do septembra 2024. godine.
Bardela je stekao veliku popularnost među mladim glasačima, pa tako na društvenoj mreži TikTok ima više od 2,1 miliona pratilaca i više od 65,5 miliona lajkova, a distancirao se od rasističkih i antisemitskih tonova, pa deluje umerenije i blaže u odnosu na svoje iskusnije kolege, pisao je Glosi.
Iako možda na prvi pogled ne ostavlja utisak toliko ekstremnog desničara, njegovi stavovi nisu se mnogo promenili: on želi da protera strance koji počine krivično delo, smanji budžet za socijalne izdatke tako što će ograničiti potrošnju na građane, ukine pravo na državljanstvo za osobe uzrasta od 11 do 18 godina koje su živele na francuskom tlu najmanje pet godina, da iskjluči iz "osetljivih" poslova u odbrani i bezbednosti ljude koji imaju dvojno državljanstvo zakon protiv islamističkih ideologija...
I klimatske promene povezuje s migracijama i veruje da bi klimatska kriza dovela do masovnih preseljavanja, a kaže da pitanje očuvanja životne sredine ne bi smelo da se prepusti levičarima već da se "vrati patriotama".
Izjašnjava se, inače, kao agnostik.
BONUS VIDEO: