Doktor Evgenij Lebedinski, kardiolog Kliničko-bolničkog centra "Doktor Dragiša Mišović", objasnio je kako na nas utiču nagle promene vremena.
Nagle promene temperature odražavaju su na mnoge, a kome najviše smetaju temperaturne oscilacije, objašnjava doktor Evgenij Lebedinski, kardiolog Kliničko-bolničkog centra "Doktor Dragiša Mišović" za RTS.
Respiratorne infekcije, od prehlada do gripa, preko krakena, do šarlaha i varičela su ovom periodu u jeku. Malo-malo pa su ambulante pune, a gotovo da nema odrasle osobe ili detata koje ovih dana nije imalo zdravstvene probleme, sa lakšom ili težom kliničkom slikom.
Kliničko-bolnički centar "Doktor Dragiša Mišović" beleži natprosečan broj onih koji su se u poslednja 24 sata javili na hitan prijem, a preopterećena je i Klinika za dečje plućne bolesti, prenosi RTS. Dr Evgenij Lebedinski kaže da lekari od prethodnih godina ovaj period poznaju kao period kada se češće javljaju hronični bolesnici sa različitim pogoršanjima, često i infektivnim.
- Nekoliko je faktora da se se oni češće javljaju - promena temperatura, loš vazduh posebno kod plućnih bolesnika, a za nama je i sezona slava koja preopterećuje naše pacijente - istakao je dr Lebedinski.
Pročitajte još
Prema njegovim rečima, hronični pacijenti, zbog čestih poseta lekarima, znaju kako da se ponašaju, obučeni su kako da reaguju, a donekle mogu i sami sebi da pomognu. Međutim, oni mlađi su kritičniji...
- Mladi i pacijenti koji dolaze sa ozbiljnim komplikacijama prvi put bez ranijeg javljanja zaista su izazov u našem radu - navodi dr Lebedinski i dodaje da je u poslednje vreme, pomoć u KBC „Dr Dragiša Mišović“ zatražio veliki broj mladih pacijenata sa akutnim koronarnim sindromom ili sa povredama velikih krvnih sudova, pogotovo u glavi.
Takvi pacijenti ne mogu da znaju da će im se nešto desiti. Trebalo bi da osluškuju svoje telo, savetuje dr Lebedinski, naročito ukoliko u porodici postoje slučajevi kardiovaskularnih oboljenja ili kod samih pacijenata faktori rizika – gojaznost, dijabetes, hipertenzija.
- Ne bi bilo loše da se oni jave svom odabranom lekaru i urade preventivne preglede - navodi dr Lebedinski.
Prema njegovim rečima, uvek imamo neke simptome: "To su sitni alarmi koje često zaobilazimo i pripisujemo umoru. Treba osluškivati sebe i svoje telo. Čoveka treba hitno da odvede kod lekara bol u grudima, bilo koja vrsta senzacije, pogotovo ako se širi u ramena, ruke, vrat, vilicu. Različite vrste tištenja, probadanja, gušenja takođe su znak da treba otići na pregled", rekao je doktor za RTS.
(RTS)
BONUS: NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".