Opisivao ju je kao zanosnu plavušu sa anđeoskim glasom, a ni ona nije bila ravnodušna na udvaranje mladog dvorskog muzičara.
Žanet d'Honrat i Ludvig van Betoven su bili vršnjaci, a njihova ljubav je brzo planula, bila je iskrena, žestoka, ali i kratka.
Uz blagoslov roditelja i podršku okruženja, Žanet se udala za bogatijeg i uglednijeg plemića, gardijskog kapetana Karla fon Greta. Očajni betoven je bio slomljen kada je čuo da je njegova ljubav otišla na jug Austrougarskog carstva, u Vojvodinu.
Kapetan je dobio prekomandu na samu granicu i smeštaj u Golubincima u dvorcu Šlos. Poštar je, ipak, imao pune ruke posla.
Iz Beča u Golubince i obrnuto su krenule prepiske, a samo odabrane i odane poštonoše su prenosile ove prepiske od Srema do Beča. Svoja ljubavna pisma su retko potpisivali zbog straha da ne padnu u pogrešne ruke. Obimna kolekcija se nalazi u Betovenovom muzeju u Austrijskoj prestonici.
Pročitajte još
Vremenom je prepiska prestala i zamrla, a strast se vremenom ohladila. Žanet je krenula svojim, a Betoven svojim putem.
Ipak, jedno pismo je sačuvano i u njemu Žanet opisuje i crta put do Golubinaca i dvorca Šlos. Veruje se da je upravo tom linijom i krenuo Betoven, makar jednom, tajno, kako bi posetio svoju nikad prežaljenu dragu.
BONUS VIDEO:
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".