Stručnjaci, međutim, smatraju da to nije dobro i da je bolje da se držite svoje rutine, kada je odlazak na spavanje u pitanju. Dr Karan Radž, koji je poznat po deljenju medicinskih saveta na TikToku, objavio je video u kome tvrdi da iako ne postoji savršeno vreme za spavanje koje važi za sve - postoji vreme koje je loše baš za sve.
On je objasnio da ako ostajemo budni bilo kada posle 22 časa do 4 ujutru, povećavamo rizik od raka i kardiovaskularnih bolesti.
Spavamo u ciklusima od 90 minuta
Doktor je istakao da se naš san odvija u ciklusima od otprilike sat i po, tokom kojih prelazimo iz NREM u REM san. Tokom REM faze sna naše oči se pomeraju ispod zatvorenih očnih kapaka, a tokom NREM ne.
I dok ciklusi uvek traju 90-ak minuta ili malo više, odnos NREM i REM faza sna se menja kako noć odmiče. - Ranim delom vašeg sna dominira dublji, restorativniji NREM san - rekao je on, a prenosi britanski Hafington Post.
Ali što se bližimo jutru, „dobijate više lakšeg, REM sna, ispunjenog snovima“, dodao je on. Zbog razlika među ljudima, neki će se osećati pospano u 23 časa, dok će drugi hteti da legnu isključivo u 1 sat ujutro. U zavisnosti od vašeg izabranog termina „postojaće neke adaptacije od strane tela kako biste osigurali da dobijete dovoljno NREM i REM sna“, rekao je dr Radž.
Postoji jedan izuzetak
Dr Radž smatra da „nije bitno tačno vreme kada idete u krevet uz jedan izuzetak.
- Recimo, da idete u krevet u tri ili četiri sata ujutro. Bez obzira na stanje vašeg organizma, vaš san će biti više u REM fazi i imaćete manje dubljeg, NREM sna, objasnio je on.
Ako se pitate kakav efekat to može da ima, doktor je rekao da „zbog toga možete biti veoma umorni, što dobro znaju svi oni koji često menjaju smene na poslu“.