Toliko je velika da se može videti čak i iz svemira, piše Blic.

Salar je nastao kao rezultat transformacije između nekoliko praistorijskih jezera koja su postojala pre oko četrdeset hiljada godina, ali su sva isparila tokom vremena

Sada je prekriveno nekoliko metara slane kore, koja ima izuzetnu zaravnjenost sa prosečnim varijacijama nadmorske visine unutar jednog metra na celom području Salara. Kora služi kao izvor soli i prekriva bazen slane vode koja je izuzetno bogata litijumom.

Foto: Profimedia

 

Velika površina, čisto nebo i izuzetna ravna površina čine Salar idealnim za kalibraciju visinomera satelita za posmatranje Zemlje.

Nakon kiše, tanak sloj mrtve mirne vode pretvara stan u najveće ogledalo na svetu, prečnika 129 kilometara.

 

 

Dodatnu čar joj daje i to što u ovom periodu predstavlja mesto gnežđenja ružičastih flaminga - prelepih ptica koje se u letu ogledaju u njenoj blistavoj površini.

Foto: Profimedia

 

Salar služi kao glavna transportna ruta preko bolivijskog Altiplana i glavno je leglo za nekoliko vrsta flamingosa. Salar de Ujuni je takođe klimatološka prelazna zona jer visoki tropski oblaci koji se formiraju u istočnom delu slane ravnice tokom leta ne mogu da prođu dalje od njenih sušnijih zapadnih ivica, u blizini čileanske granice i pustinje Atakama.

BONUS VIDEO: