Za ovu odluku glasalo je 352 kongresmena, protiv je bilo samo 65.

Foto: Profimedia

 

Popularna društvena mreža na kojoj se objavljuju kratki video snimci naišla je na velike kritike, pre svega u Americi, najviše zbog algoritma koji, kako ih mnogi optužuju radi tako što namenski targetira određene korisnike sa posebno osetljivim temama poput depresije među tinejdžerima ili rata između Izraela i Hamasa.

Tik Tok se našao na udaru i zbog svojih veza sa ByteDance, kompanijom koja je pod intenzivnim nadzorom američkih regulatornih tela.

Nakon usvajanja u Predstavničkom domu, nacrt zakona sada prelazi u Senat, gde još uvek nije jasno kako će se senatori opredeliti po ovom pitanju. Situacija postaje još zanimljivija u svetlu izjave predsednika DŽoa Bajdena, koji je najavio da će potpisati zakon ukoliko prođe i u Senatu.

Foto: Profimedia

 

Kinezi: Ovo će se Americi obiti o glavu

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova pre glasanja optužio je SAD da "suzbijaju Tik Tok" uprkos činjenici da "nikada nisu pronašli dokaze da Tik Tok ugrožava nacionalnu bezbednost".

- Ova vrsta maltretiranja koje ne može da pobedi u fer konkurenciji narušava normalnu poslovnu aktivnost kompanija, šteti poverenju međunarodnih investitora u investiciono okruženje i šteti normalnom međunarodnom ekonomskom i trgovinskom poretku - rekao je ministar Vang i dodao:

"Na kraju, ovo će se neizbežno vratiti i obiti o glavu samih Sjedinjenih Država".