Davkova je ranije danas položila svečanu zakletvu i tom prilikom nije izgovorila reč "Severna" koja je sastavni deo ustavnog naziva te države, uprkos tome što se u tekstu zakletve, koji je pročitao odlazeći predsednik Sobranja Jovan Mitreski, pozivajući Siljanovsku da ponovi, država pominje kao Severna Makedonija.

Ambasadorka Grčke je nakon toga napustila Sobranje u znak protesta, a usledila je i reakcija Ministarstva spoljnih poslova Grčke, prenose grčki mediji.

Tokom današnje zakletve u Sobranju, i uprkos činjenici da se u zvaničnom tekstu zakletve navodi "Severna Makedonija“, nova predsednica Republike Severne Makedonije, Silijanovska-Davkova, izabrala je da svoju zemlju nazove „Makedonija“, navodi se u saopštenju grčkog Ministarstva.

Foto: Tanjug/AP

 

- Ovim aktom se očigledno krši Prespanski sporazum, kao i Ustav susedne države, koji je usklađen sa međunarodnim obavezama - ističe se.

Grčka vlada, uprkos primedbama koje je iznela kao protivljenje prilikom ratifikacije sporazuma, poštovala ga je kao ratifikovani međunarodni ugovor koji ima prednost nad bilo kojom drugom odredbom zakona, navodi se u saopštenju.

- Grčka, u tom kontekstu, kategorički navodi da dalji napredak u bilateralnim odnosima sa Severnom Makedonijom, kao i njen evropski kurs zavise od pune primene Prespanskog sporazuma i pre svega od upotrebe ustavnog imena zemlje - zaključuje se.

Skoplje i Atina potpisali su Prespanski sporazum 2018. godine, čime je okončan 27-godišnji spor oko imena Makedonije kojim je ta zemlja promenila ime u Republika Severna Makedonija, a Grčka, zauzvrat, nije sprečavala ulazak te države u NATO alijansu.

BONUS VIDEO: