Jako je bitno sprečiti sajber-nasilje na vreme i prepoznati kod dece promene koje bi ukazivale na to da su i one žrtve sajber-nasilja ili bulinga. Više o tome možete pročitati na našem portalu.

Foto: Instagram printskrin/Kikax3

 

Takođe, nastavili su se morbidni komentari i nakon smrti, što predstavlja sociološki pojam ''nekrobuling''. Predstavlja surove komentare ispod fotografije koji pokazuju neopoštovanje, bez trunke saosećanja i potpuno odsustvo etike i vaspitanja. O tome je takođe pisao naš portal.

Drastične promene u stopama suicida

Foto: Profimedia

 

Kako podsećaju, 1950. godine u svetu je 60 odsto suicida zabeleženo kod osoba starijih od 45 godina, a u 2000. godini 55 odsto samoubistava kod osoba mlađih od 45.

Gotovo četvrtina svih suicida danas se dešava kod adolescenata do 25. godine i to je vodeći uzrok prevremene smrti kod ove populacije.

Stručnjaci navode da su nerazumevanje, osuda i stigma najčešći uzroci oduzimanja sopstvenog života, posebno kod mladih koji su tome najviše izloženi na društvenim mrežama.

Kako sprečiti sajber-zlostavljanje

Foto: Profimedia

 

Prvi korak u sprečavanju sajber-zlostavljanja je da se o njemu otvoreno razgovara kada je uočeno. Roditelji i nastavnici, kao i vršnjaci moraju učestvovati u tim razgovorima. Takođe, pomoć stručnjaka i institucija može biti ključna.

''Internet i društvene mreže za svakoga u Srbiji moraju biti pre svega bezbedan prostor. Digitalna pismenost, stalno učenje i prevencija ključne su veštine za nas i našu decu. Kroz nacionalnu Strategiju razvoja digitalnih veština, platformu "Pametno i bezbedno", Vladin projekat "Digitalna ekspedicija" i druge aktivnosti, Ministarstvo radi na jačanju digitalne pismenosti dece i odraslih, što je uslov za digitalnu bezbednost, ali i za prosperitet našeg društva'', rekla je za Novosti Tatjana Matić, ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija.

Gde se obratiti?

Svaki slučaj ugrožavanja bednosti dece i mladih na internetu i društvenim mrežama treba obavezno prijaviti Nacionalnom kontakt-centru za bezbednost dece na internetu na broj 19833 ili putem platforme pametnoibezbedno.gov.rs čim se dogodi, ako poruke sadrže pretnje nasiljem, uhođenje, napastvovanje, dečju pornografiju i slično, potrebno je, pored Centra, neodložno obavestiti i policiju, saopštavaju iz ove institucije.

Edukatori Nacionalnog kontakt-centra na broju 19833 i u razgovorima uživo sa decom, roditeljima i nastavnicima imaju za cilj da približe digitalne tehnologije. Tehnologija nosi mnoge rizike i zloupotrebe, te je digitalna pismenost postala neophodna veština u 21. veku.

''Institucije, građani, nevladin sektor, novinari i svi mi koji smo onlajn, moramo svakodnevno zajednički da unapređujemo digitalnu pismenost - istakao je Darko Soković, direktor programa Nova pismenost. - Bez obzira da li smo stalni ili povremeni korisnici interneta, medijske kuće, influenseri, kreatori sadržaja, deca, roditelji, biznis ili državna uprava, svi smo mediji. Uz tu ulogu dolazi obaveza odgovornog delovanja u onlajn svetu, pa pre nego što postavimo bilo koji sadržaj na nekoj od mreža, razmislimo još jednom da li time nekoga ugrožavamo, vređamo ili zastrašujemo. Svako ima pravo na sigurno onlajn i oflajn okruženje'', rekla je za Novosti Emina Beković iz Centra. 

SOS telefon za pomoć osobama koje razmišljaju o samoubistvu

Broj 0800/309-309, opcija 1, SOS telefon je koji radi 24 sata, a na koji se javljaju stručnjaci za sprečavanje samoubistva - lekari Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević".

Služba urgentne psihijatrije prima pacijente 24 sata bez zakazivanja, bez knjižice i bez plaćanja, a Centar za mentalno zdravlje od 9 do 18 prima bez zakazivanja.

Ukoliko vam je potrebna pomoć, svakog dana možete pozvati i volontere Centra "Srce" od 14 do 23 časa na broj telefona 0800-300-303 ili im se obratiti mejlom na vanja@centarsrce.org, kao i preko četa na sajtu www.centarsrce.org.