Ona je privukla veliku pažnju javnosti na Olimpijskim igrama u Parizu. Olimpijski komitet joj je dozvolio da se takmiči u ženskoj konkurenciji, iako joj je Međunarodna bokserska asocijacija (IBA) prošle godine zabranila učešće na Svetskom prvenstvu u NJu Delhiju, zajedno sa Lin Iu Ting iz Tajvana, finalistkinjom u pero kategoriji u Parizu.
To je urađeno uz obrazloženje da su DNK testovi dokazali da imaju XY hromozome i višak testosterona. Zbog toga je mnogi optužuju da je zapravo muškarac.
Ali kako IBA ne vodi olimpijski bokserski događaj u Parizu, Međunarodni olimpijski komitet je potvrdio da je srećan što se oba borca takmiče po manje striktnim pravilima o rodnoj podobnosti nego na OI u Tokiju 2021.
Mnogima je postalo upitno kako je uopšte moguće da se Kelif takmiči na ženskom turniru. Mnogo se pisalo o nejednakosti u odnosu između nje i rivalki, iako je bila učesnica Olimpijskih igara u Tokiju i poražena u četvrtfinalnoj borbi. Iza nje su i profesionalne borbe sa odnosom koji ne uliva strah u kosti.
Rođena kao devojčica u siromašnoj porodici, ambasadorka Alžira UNICEF-a je prvo sanjala da postane fudbalerka. Boks je zavolela kasnije uprkos protivljenju oca, tvrdio da to nije sport za devojke.
Pročitajte još
- Hvala bogu, ovo zlato je moj odgovor svima koji su bili protiv mene - rekla je posle finalne borbe.
- Ja sam jaka žena. Žena sa posebnom snagom.
Zatim je progovorila o tome kako je postala nacionalna heroina.
- Ponosna sam što sam izvela Alžir na ulice. Ovo je medalja za ceo arapski svet. Hvala bogu i hvala svima, ne mogu da opišem koliko sam srećna što je cela zemlja pevala našu himnu sa mnom i za mene.
BONUS VIDEO:
(Sportski žurnal)