U indijanskom rezervatu Dak Valej, gde su zemlja i podzemne vode zagađeni otrovima, sve više ljudi umire od raka.

U mestu Ovahi u Nevadi porodica Marvina Kote okupila se na memorijalnom servisu posvećenom njegovom životu, polažući cveće uz iznošene kaubojske čizme. Kota, cenjeni član plemena koji je trenirao mlade u bokserskom ringu i provodio vreme sa svojim unucima na traktorima, preminuo je od raka koji je prekasno otkriven.

Foto: Profimedia

 

 

U indijanskom rezervatu Dak Valej, gde su zemlja i podzemne vode zagađeni otrovima, mnoge priče poput njegove završavaju tragično. Iako se verovalo da je kontaminaciju uzrokovala srušena zgrada za održavanje u vlasništvu SAD, u kojoj su se skladištili benzin i pesticidi gde je Kota radio, nova saznanja sugerišu da bi američka vlada mogla biti još više uključena. Otkriveni dokumenti iz prošlosti spominju zloglasnu narandžastu agendu, što ukazuje na moguće dodatne izvore kontaminacije zemljišta.

Pogubno trovanje

Ovahi je jedini grad u rezervatu Dak Valej, smešten u dolini okruženoj snegom prekrivenim planinama, dubokim kanjonima Nevade i ravnicama Ajdaha. Ova udaljena lokacija, gotovo 160 kilometara udaljena od najbližih semafora, domaćin je plemenu Sošone-Pejte koje generacijama uzgaja stoku i koristi tradicionalne lekovite biljke i obrede.

 

 

U svakodnevnom životu u Ovahiju, Kancelarija za indijanske poslove igrala je ključnu ulogu. Agencija koja je nadzirala zgradu za održavanje i trgovinu za navodnjavanje obavestila je EPA-u u februaru da je pronašla važan dokument iz 1997. godine. U njemu je radnika BIA priznao da je pre više od 20 godina prskao herbicide, uključujući one koji čine "Agent Orange", u kanalima za navodnjavanje. EPA je 1979. godine zabranila jednu od tih hemikalija zbog povezanosti s rakom. Službenik BIA prethodno je rekao EPA-i i vođama plemena da se verovalo kako su herbicidi korišćeni samo za kontrolu korova uz put, a ne u kanalima. Sada otkriveni dokument dovodi u pitanje tu tvrdnju.

 

 

Trenutne vođe plemena kažu da nisu bili informisani o korišćenju herbicida, što ih dodatno zabrinjava jer kanalni sistem ima mnogo širi domet od puta s dve trake. Informacija o mogućoj kontaminaciji proširila se među članovima plemena, od kojih većina živi uz kanale, koristi vodu za poljoprivredu i skuplja grane vrba za izradu kolevki. Međutim, malo toga znaju o stvarnoj situaciji. Dokumenti, uključujući stotine stranica mejlova i memoranduma koje je prikupila agencija The Associated Press, pokazuju da su savezne agencije obećale istragu, ali detalji su još nedostupni jer je BIA skrivala većinu informacija. BIA je odbila intervju s AP-om, ali je navela da istražuje u kojoj meri su komponente "Agent Orange" možda korišćene.

Članovi plemena na pregledima

Službenici Kancelarije za indijanske poslove (BIA) i Agencije za zaštitu okoline (EPA) posetili su Dak Valej 7. avgusta kako bi razgovarali o zapošljavanju izvođača za čišćenje kontaminacije iz saveznih zgrada.

Foto: Profimedia

 

 

Tokom predstavljanja otkriveni su nedostaci u analizi podataka. Članovi plemena boje se da bi neaktivnost mogla dovesti do daljih bolesti i smrti. Dok vođa plemena, Brajan Mejson, pritiska savezne zvaničnike za odgovore, članovi plemena pozvani su na godišnje medicinske preglede, dok ekološki tim istražuje dokumenta.

(Večernji)

BONUS VIDEO: