Smajt je u pola veka izložio traumatičnim fizičkim, seksualnim, psihološkim i duhovnim napadima čak 130 dečaka i mladića. Dotični zlostavljač je umro 2018. u 75. godini u Kejptaun. Tad je bio pod istragom policije Hempšira, ali nikad nije bio priveden pravdi zbog zlostavljanja.

Istraga je pokazala da Velbi nije obavestio policiju o fizičkom i seksualnom zlostavljanju od strane volontera u hrišćnskim letnjim kampovima, kada je saznao za to. Pritisak na Velbija se stalno povećavao, jer je objavljivanje nalaza istrage izazvalo nezadovoljstvo zbog nedostatka odgovornosti crkve.

Helen-En Hartli, biskupica NJukasla, rekla je juče da je Velbijeva pozicija neodrživa nakon što su neki članovi crkvene skupštine pokrenuli peticiju pozivajući ga da podnese ostavku "jer je izgubio poverenje sveštenstva".

Najjače negodovanje stiglo je od žrtava DŽona Smajta, poznatog advokata koji je tokom pet decenija zlostavljao tinejdžere i mladiće u hrišćanskim letnjim kampovima u Britaniji, Zimbabveu i Južnoj Africi.

Endrju Mors, koga je Smajt više puta tukao u periodu od pet godina, rekao je da je ostavka bila šansa za Velbija da počne da popravlja štetu koju je crkva nanela u širem smislu istorijskih slučajeva zlostavljanja.

"Verujem da je sada prilika za njega da podnese ostavku", rekao je Mors za Bi-Bi-Si. Velbi je na kraju to i učinio.

 

 

- Odlučio sam da dam ostavku. Kada sam 2013. bio obavešten o ovome, pogrešno sam verovao da će uslediti odgovarajuće rešenje. Vrlo je jasno da mora preuzeti ličnu i institucionalnu odgovornost za dugo i traumatizujuće razdoblje između 2013. i 2024. godine.

Mučio me je dugogodišnji i duboki osećaj sramote zbog istorijskih neuspeha Engleske crkve da zaštiti one kojima je ta zaštiti bila potrebna. Gotovo 12 godine borio sam se kako bih uveo poboljšanja. Na drugima je da prosude šta je učinjeno. U međuvremenu ću ispuniti svoju obavezu i sresti se s žrtvama - navodi se u pismu ostavke nadbiskupa DŽastina Velbija, prenosi Jutarnji list.

BONUS VIDEO: