Zub je čuvan u belgijskom muzeju i vraćen u zemlju 2022. godine, a najverovatnije je ukraden u ponedeljak, prenosi Politiko.

Provalom u mauzolej bivšeg premijera Lumumbe, u glavnom gradu Konga razbijena su staklena vrata i kovčeg u kojem se nalaze jedini trajni ostaci lidera nezavisnosti, javila je novinska agencija Konga ACP.

Ministarstvo kulture Konga nazvalo je taj vandalizam "neprihvatljivim činom" i obećalo da će preduzeti "čvrste mere" da kazni odgovorne i da se mauzolej što pre obnovi.

Prvi demokratski lider i ikona nezavisnosti nacije Lumumba ubijen je 1961. godine, a za rastvaranje njegovog tela u kiselini optuženi su separatisti i belgijski policajci.

 

 

NJegovi jedini ostaci, jedan zub okrunjen zlatom, nakon toga je čuvan u Belgiji dok ga belgijski premijer Aleksandar De Kro nije predao Lumumbinim potomcima 2022. godine u nastojanju da izgladi odnose sa Demokratskom Republikom Kongo, bivšom belgijskom kolonijom.

Foto: Profimedia

 

- U prisustvu Lumumbine porodice, želeo bih da se izvinim u ime belgijske vlade - rekao je tada De Kro, dodajući da belgijski ministri ranih 1960-ih snose "moralnu odgovornost" za Lumumbino mučenje i ubistvo.

Zub je odnesen u obilazak Konga pre nego što je sahranjen u mauzoleju u prestonici Kinšasi.

Lumumba je streljan 17. januara 1961. godine uz prećutnu podršku bivše belgijske kolonijalne sile.

Belgijski policijski komesar Žerar Sote, koji je nadgledao i učestvovao u uništenju njegovih posmrtnih ostataka, uzeo je njegov zub, priznao je kasnije.

 

 

 

 

Govorio je i o drugom zubu i dva prsta odstranjena sa leša, ali oni nikad nisu pronađeni.

Posle ubistva Patrisa Lumumbe u Beogradu su u znak protesta održane velike demonstracije na kojima se okupilo oko 150 hiljada ljudi i koje su se pretvorile u nerede.

Tadašnji predsednik SFRJ, Josip Broz Tito, optužio je direktno Belgiju, ali i Ujedinjene nacije za ubistvo Lumumbe, a protestantni su u glavnom gradu tadašnje države nosili transparente "Smrt kolonijalizmu".

Foto: Profimedia

 

Danas, što se tiče Srbije, po imenu Patrisa nazvane su ulice u Beogradu, Nišu, Subotici Vranju, Smederevu i Zaječaru.

Lumumba je bio oženjen i imao je petoro dece, a glasio je za Če Gevaru afričkog kontineta.

- Nismo sami. Afrika, Azija, slobodni narodi i narodi koji se bore za svoju slobodu u svim krajevima sveta uvek će stajati uz milione Kongoanaca koji neće odustati od borbe, sve dok u našoj zemlji postoji čak i jedan kolonijalista ili kolonijalistički plaćenik - napisao je između ostalog u svom oproštajnom pismu Lumumba.

BONUS VIDEO: