Ovaj praznik, poznat i kao "Ulazak Presvete Bogorodice u Hram", simbolizuje događaj iz detinjstva Presvete Bogorodice, kada su je roditelji Joakim i Ana, u znak zahvalnosti Bogu, uveli u Jerusalimski hram, gde je posvećena službi Bogu.

Ovaj čin duboko ukorenjen u tradiciji i veri pravoslavnog naroda ima posebno mesto u crkvenom bogoslužbenom ciklusu i u srcima vernika.

Prema crkvenom predanju, Presveta Bogorodica bila je uvedena u hram sa svega tri godine, prateći obećanje svojih roditelja da će je posvetiti Gospodu.

Foto: SPC

 

 

Na čelu procesije bio je prvosveštenik Zaharija, koji je Bogorodicu, vođenu Božjom promisli, uveo u Svetinju nad svetinjama, mesto gde je inače bio dozvoljen ulazak samo prvosvešteniku, i to jednom godišnje.

Time je ukazano na njenu buduću ulogu Majke Božje, kroz koju će se dogoditi čudo Hristovog ovaploćenja.

Za mnoge pravoslavne porodice u Srbiji, Vavedenje Presvete Bogorodice je i krsna slava, proslava svetiteljke zaštitnice doma i porodice.

Ovaj dan se obeležava svečano, uz molitvu, osvećenje slavskog kolača, koljiva i sveće, kao i okupljanje porodice i prijatelja.

Slava nosi posebno duhovno značenje jer podseća vernike na važnost posvećenosti veri, čistote i poslušnosti prema Božjoj volji, vrednosti koje su oličene u liku Presvete Bogorodice.

Foto: Jutjub printskrin/TV HRAM

 

 

Praznik se u crkvi obeležava uz bogate liturgijske službe. Vernici na ovaj dan dolaze u crkvu kako bi se pričestili i duhovno obnovili.

Crveno slovo u kalendaru označava da na ovaj dan treba izbegavati teže fizičke poslove i posvetiti vreme molitvi, porodici i duhovnom razmišljanju. Posebno je značajno to što ovaj praznik pada u vreme Božićnog posta, pa dodatno inspiriše vernike na molitvu i uzdržanje, pripremajući ih za veliki praznik rođenja Hristovog.

Vavedenje je praznik koji podseća na vrlinu i veličinu Presvete Bogorodice, kao i na njen uzvišeni primer vere i predanosti Bogu. NJena uloga kao Majke Božje nosi poruku nade i utehe, a ovaj praznik slavi je kao simbol ljubavi, čistote i spasenja.

(Glossy)