Филби и Блант, заједно са Гајем Берџесом, Доналдом Меклином и Џоном Кернкросом, били су део „Кембриџ петорке“ или "Кембричке петорке" – групе бивших студената Кембриџ универзитета који су прослеђивали информације Совјетском Савезу од 1930-их до најмање 1950-их.
Декласификовани документи британске домаће тајне обавештајне агенције, које је објавио Национални архив, пружају детаљан поглед на групу чије су тајне активности фасцинирале јавност и инспирисале бројне шпијунске филмове и романе.
Међу документима се налази и непотпуно признање Кима Филбија од шест страница из 1963., који се сматра вођом Кембриџ петорке и који је постао високорангирана личност британске стране шпијунске агенције МИ6, у којој је коначно признао превару након више година сумња.
Он прича како је 1934. године на наговор своје супруге Лизи, која је била чланица Комунистичке партије, упознао човека по имену „Ото“, јавља Ројтерс.
- Укратко, предложио ми је да радим за организацију коју сам касније могао да идентификујем као ОГПУ (совјетска тајна служба) - написао је Филби.
Прочитајте још
- Са великом пажњом сам објаснио свој став, а он ме је дуго испитивао. Остао је при својој понуди и прихватио сам.
Шта је била "Кембричка петорка"
Кембриџ петорка је био шпијунски круг у Уједињеном Краљевству који је прослеђивао информације Совјетском Савезу током Другог светског рата и Хладног рата, и био је активан од 1930-их до барем раних 1950-их. Нико од познатих чланова никада није процесуиран због шпијунирања. Бројност и чланство у прстену су се полако појављивали, од 1950-их па надаље.
Шира јавност је први пут постала упозната са завером 1951. након изненадног бекства Доналда Меклина (1913–1983, кодно име Хомер) и Гаја Берџеса (1911–1963, кодно име Хикс) у Совјетски Савез. Сумња је одмах пала на Кима Филбија (1912–1988, кодна имена Сони и Стенли), који је на крају побегао у Совјетски Савез 1963. Након Филбијевог бекства, британски обавештајци су добили признања од Ентонија Бланта (1907–1983, кодно име Џонсон), а затим и Џона Кернкроса (1913–1995, кодно име Лист), на које се гледа као на последњу двојицу у групи од пет шпијуна. Њихово учешће држано је у тајности дуги низ година: до 1979. за Бланта и 1990. за Кернкроса. Надимак Кембриџ четири је еволуирао у Кембриџ петорку након што је додат Кернкрос.
Групу је регрутовао НКВД (Народни комесаријат унутрашњих послова) односно тајна полиција Совјетског Савеза током њиховог школовања на Универзитету у Кембриџу 1930-их, али о тачном времену се расправља. Блант је тврдио да нису регрутовани као агенти све док нису дипломирали. Члан Тринити колеџа , Блант је био неколико година старији од Берџеса, Меклина и Филбија; деловао је као откривач талената и регрут.
Њих петорица је било уверено да је марксизам-лењинизам совјетског комунизма најбољи могући политички систем и најбоља одбрана од фашизма. Сви су остварили успешну каријеру у огранцима британске владе. Проследили су Совјетима велике количине обавештајних података, толико да је КГБ постао сумњичав да је бар део њих лажан. Можда је једнако важан као и посебне државне тајне био деморалишући ефекат њиховог спорог разоткривања британског естаблишмента и неповерење у британску безбедност које је то изазвало у Сједињеним Државама.
Многи други су такође оптужени за чланство у кругу Кембриџа.
Он такође описује како је помогао да се регрутују Берџес и Меклин, а касније им је дојавио да ће Меклин бити разоткривен 1951. године, што је кулминирало њиховим бекством у Совјетски Савез.
Филби је и сам побегао у СССР недуго након признања, а 2010. године добио је почасну спомен плочу у седишту Спољнообавештајне службе у Москви.
У досијеима који се односе на Бланта постоји транскрипт разговора из 1964. године који је водио припадник МИ5 Артур Мартин у којем он коначно признаје у замену за имунитет од кривичног гоњења.
У то је време био саветник за уметност покојне краљице Елизабете, а ту је улогу задржао до 1972. Његово суделовање у Кембриџ петорици јавно је откривено тек 1979.
Белешка из марта 1973. каже да је краљичин приватни секретар с њом разговарао о Бланту.
- Све је то прихватила врло мирно и без изненађења - речено је.
Кернкрос, последњи из шпијунског ланца који је јавно идентификован 1990-их, признао је у разговору 1964. у САД-у да је и њега регрутовала совјетска обавјештајна служба.
- Кернкрос је признао да је шпијунирао од 1936. до 1951. године - наводи се у телеграму послатом из Вашингтона.
Неки од докумената биће део посебне изложбе у Државном архиву под називом "MI5: Службене тајне", која ће садржати досијее, фотографије, документе и опрему коју су користили шпијуни у 115-годишњој историји агенције.
- Иако велики део нашег рада мора остати тајан, ова изложба одражава нашу сталну преданост да будемо отворени где год можемо - рекао је садашњи шеф МИ5 Кен Мекалум.
Други документи објављени у уторак који се односе на рад МИ5 од 1909. до 1970-их, откривају интерес МИ5 за глумца Дирка Богарда за којег се веровало да су га контактирале совјетске обавјештајне службе, али након интервјуа сумње су одбачене.
Иначе, постојала је и књижица, коришћена од 1939. до 1951. године, која је давала савете за надзор како да будете добар „чувар“.
„Не препоручује се употреба маски за лице. Ово се може сматрати битним у шпијунским филмовима, али у пракси је за жаљење. Лажни бркови или брада се лако откривају, посебно под јаким светлима ресторана, пабова или у метроу", наводи се.