Два дана након тих изјава Трамп је имао само речи хвале за ту савезну државу.

- Не може бити златног доба без Голден Стејта. То је сјајна земља, фантастична - рекао је председник помирљивим тоном док су он и његова супруга Меланија обилазили пожаришта широм Лос Анђелеса.

Када је изашао из авиона Air Force One, дочекао га је гувернер Калифорније Гавин Њусом, који га је топло загрлио. Да не знамо ништа о односу ова два политичара, мислили бисмо да су стари пријатељи, а не повремени жестоки ривали. Али Трамп, који на први поглед пружа руку помирења и обећава да ће сарађивати у обнови Калифорније, мало значи оним становницима који данас више него икада сањају о отцепљењу од остатка Сједињених Држава.

Наиме, нова гласачка иницијатива којом се гласачима поставља питање да ли Калифорнија треба да постане независна држава добила је званично одобрење за прикупљање потписа. Ова идеја није нова – биће то барем трећи покушај калифорнијских сецесиониста да остваре Калексит и прикупе довољно потписа да иницијативу ставе на гласање. Међутим, да би успели, биће потребно да прикупе 546.651 потпис, што није нимало лак задатак, а рок за предају потписа је 22. јул.

Ако се потписи прикупе на време, питање „Да ли Калифорнија треба да напусти Сједињене Америчке Државе и постане слободна и независна држава биће стављена на гласање у новембру 2028. године“.

Ако најмање 50 одсто регистрованих бирача учествује, а 55 одсто гласа за, то би се сматрало „гласањем неповерења Сједињеним Државама” и „изразом воље народа Калифорније” за независност.

Али то не би променило тренутно стање у Калифорнији или однос са остатком САД. Чак и ако овај први корак буде усвојен, није јасно да ли ће Калифорнија заиста постати независна, јер би то захтевало сагласност остатка Сједињених Држава. Процењује се да ће организација избора и формирање нове комисије која ће разматрати одрживост Калифорније као независне државе коштати Американце око десет милиона долара.

Многи Калифорнијци, уморни од сталних критика републиканаца, виде идеју суверенитета као све привлачнију. Фебруарска анкета "YouGov-а" показала је да би 29 одсто становника Калифорније подржало независност државе на изборима. Упркос гласној и финансијској подршци технолошких магната и ризичних капиталиста из Силицијумске долине, Трамп је успео да освоји мање од 40 одсто гласова у Калифорнији, што је на крају припало великом већином Камали Харис, његовом ривалу из исте државе. Затегнути односи између председника Трампа и калифорнијских власти, на челу са гувернером Гавином Њусомом, снажно утичу на динамику односа Калифорније и Вашингтона.

Непосредно након Трампове изборне победе у новембру, калифорнијски лидери су се мобилисали да се супротставе републиканској политици по питањима као што су репродуктивно здравље и животна средина. Гувернер Њусом позвао је законодавце да "бране вредности и основна права Калифорније" пред долазећом Трамповом администрацијом. Али осим политичких разлога, постоји још један фактор - Калифорнија има довољно економске моћи да озбиљно размисли о отцепљењу.

Са популацијом величине Канаде, привреда Калифорније, да стоји сама, била би пета по величини на свету. Калифорнија је 2023. године остварила 3,9 билиона долара, што је 14 одсто америчког БДП-а. Калифорнија такође чини девет одсто укупног америчког извоза, 17 одсто пољопривредних производа и 18 одсто рачунарских и електронских производа. Калифорнијци су такође највеће нето платише: 2022. су у јавни буџет уплатили 72 милијарде долара више него што су узели, према анализи Ројтерса. Губитак таквог привредног субјекта био би озбиљан ударац за Сједињене Државе, захтевајући нове трговинске споразуме и радне дозволе.

Међутим, стручњаци за уставно право упозоравају да присталице сецесионистичког покрета не би требало превише да се узбуђују. Рори Литл, стручњак за уставна питања САД, јасно је и недвосмислено рекао у The San Francisco Standardu да је сецесија правно немогућа јер Устав САД не предвиђа такву могућност. Грађански рат је завршен победом Уније, чиме је зацементирана идеја да државе немају право да једнострано напусте Унију.

Упркос свим законским препрекама, идеја сецесије може послужити као монета за преговарање. У ситуацијама када савезне власти или председник говоре лоше о Калифорнији или покушавају да наметну неповољну политику која штети интересима савезне државе, помињање сецесије може променити динамику односа и натерати савезне власти да озбиљније размотре тврдње Калифорније.

Дакле, чак и ако идеја сецесије није реална, помињање може бити ефикасно политичко средство за привлачење пажње и добијање бољих преговарачких позиција.

БОНУС ВИДЕО: