Dva dana nakon tih izjava Tramp je imao samo reči hvale za tu saveznu državu.

- Ne može biti zlatnog doba bez Golden Stejta. To je sjajna zemlja, fantastična - rekao je predsednik pomirljivim tonom dok su on i njegova supruga Melanija obilazili požarišta širom Los Anđelesa.

Kada je izašao iz aviona Air Force One, dočekao ga je guverner Kalifornije Gavin NJusom, koji ga je toplo zagrlio. Da ne znamo ništa o odnosu ova dva političara, mislili bismo da su stari prijatelji, a ne povremeni žestoki rivali. Ali Tramp, koji na prvi pogled pruža ruku pomirenja i obećava da će sarađivati u obnovi Kalifornije, malo znači onim stanovnicima koji danas više nego ikada sanjaju o otcepljenju od ostatka Sjedinjenih Država.

Naime, nova glasačka inicijativa kojom se glasačima postavlja pitanje da li Kalifornija treba da postane nezavisna država dobila je zvanično odobrenje za prikupljanje potpisa. Ova ideja nije nova – biće to barem treći pokušaj kalifornijskih secesionista da ostvare Kaleksit i prikupe dovoljno potpisa da inicijativu stave na glasanje. Međutim, da bi uspeli, biće potrebno da prikupe 546.651 potpis, što nije nimalo lak zadatak, a rok za predaju potpisa je 22. jul.

Ako se potpisi prikupe na vreme, pitanje „Da li Kalifornija treba da napusti Sjedinjene Američke Države i postane slobodna i nezavisna država biće stavljena na glasanje u novembru 2028. godine“.

Ako najmanje 50 odsto registrovanih birača učestvuje, a 55 odsto glasa za, to bi se smatralo „glasanjem nepoverenja Sjedinjenim Državama” i „izrazom volje naroda Kalifornije” za nezavisnost.

Ali to ne bi promenilo trenutno stanje u Kaliforniji ili odnos sa ostatkom SAD. Čak i ako ovaj prvi korak bude usvojen, nije jasno da li će Kalifornija zaista postati nezavisna, jer bi to zahtevalo saglasnost ostatka Sjedinjenih Država. Procenjuje se da će organizacija izbora i formiranje nove komisije koja će razmatrati održivost Kalifornije kao nezavisne države koštati Amerikance oko deset miliona dolara.

Mnogi Kalifornijci, umorni od stalnih kritika republikanaca, vide ideju suvereniteta kao sve privlačniju. Februarska anketa "YouGov-a" pokazala je da bi 29 odsto stanovnika Kalifornije podržalo nezavisnost države na izborima. Uprkos glasnoj i finansijskoj podršci tehnoloških magnata i rizičnih kapitalista iz Silicijumske doline, Tramp je uspeo da osvoji manje od 40 odsto glasova u Kaliforniji, što je na kraju pripalo velikom većinom Kamali Haris, njegovom rivalu iz iste države. Zategnuti odnosi između predsednika Trampa i kalifornijskih vlasti, na čelu sa guvernerom Gavinom NJusomom, snažno utiču na dinamiku odnosa Kalifornije i Vašingtona.

Neposredno nakon Trampove izborne pobede u novembru, kalifornijski lideri su se mobilisali da se suprotstave republikanskoj politici po pitanjima kao što su reproduktivno zdravlje i životna sredina. Guverner NJusom pozvao je zakonodavce da "brane vrednosti i osnovna prava Kalifornije" pred dolazećom Trampovom administracijom. Ali osim političkih razloga, postoji još jedan faktor - Kalifornija ima dovoljno ekonomske moći da ozbiljno razmisli o otcepljenju.

Sa populacijom veličine Kanade, privreda Kalifornije, da stoji sama, bila bi peta po veličini na svetu. Kalifornija je 2023. godine ostvarila 3,9 biliona dolara, što je 14 odsto američkog BDP-a. Kalifornija takođe čini devet odsto ukupnog američkog izvoza, 17 odsto poljoprivrednih proizvoda i 18 odsto računarskih i elektronskih proizvoda. Kalifornijci su takođe najveće neto platiše: 2022. su u javni budžet uplatili 72 milijarde dolara više nego što su uzeli, prema analizi Rojtersa. Gubitak takvog privrednog subjekta bio bi ozbiljan udarac za Sjedinjene Države, zahtevajući nove trgovinske sporazume i radne dozvole.

Međutim, stručnjaci za ustavno pravo upozoravaju da pristalice secesionističkog pokreta ne bi trebalo previše da se uzbuđuju. Rori Litl, stručnjak za ustavna pitanja SAD, jasno je i nedvosmisleno rekao u The San Francisco Standardu da je secesija pravno nemoguća jer Ustav SAD ne predviđa takvu mogućnost. Građanski rat je završen pobedom Unije, čime je zacementirana ideja da države nemaju pravo da jednostrano napuste Uniju.

Uprkos svim zakonskim preprekama, ideja secesije može poslužiti kao moneta za pregovaranje. U situacijama kada savezne vlasti ili predsednik govore loše o Kaliforniji ili pokušavaju da nametnu nepovoljnu politiku koja šteti interesima savezne države, pominjanje secesije može promeniti dinamiku odnosa i naterati savezne vlasti da ozbiljnije razmotre tvrdnje Kalifornije.

Dakle, čak i ako ideja secesije nije realna, pominjanje može biti efikasno političko sredstvo za privlačenje pažnje i dobijanje boljih pregovaračkih pozicija.

BONUS VIDEO: