Средином месеца компанија "TerraPower", чији је један од главних финансијера Бил Гејтс, добила је дозволе савезне САД државе Вајоминг, потребне како би се започело с изградњом нуклеарног постројења за производњу и складиштење енергије "Kemmerer Power Station Unit 1". Биће то фисијска нуклеарна електрана нове генерације, мањег и модуларног дизајна познатога као "Натриум", прва тог типа у свету.
Осигуране дозволе
Службено добијање дозволе кључан је тренутак, након чега "TerraPower" планира да започне са испуњавањем свог амбициозног плана изградње – електрана, систем чувања енергије и властити центар за обуку почеће да се гради већ ове године, након што је изградња тестног постројење започета лани. Добијање дозволе за изградњу нуклеарног реактора очекује се до краја 2026. године, а до тада ће већ бити изграђена сва потребна попратна инфраструктура.
![](/data/images/2025-01-28/116950_bil-gejts-foto-profimedia-2_orig.jpg?t=1738065840)
Фото: Профимедиа
Договорена продаја
Неколико дана након добијања дозволе за почетак градње, из "TerraPower" су известили и да су потписали стратешки уговор са компанијом "Sabey Data Centers", специјализованом за изградњу и управљање дата центрима. Они ће у будућности куповати енергију произведену у новим нуклеарним постројењима, не само у случају прве електране у Вајомингу, већ и из две које су тек у плановима – једна би требало да буде смештена негде у подручју Стеновитих планина (Rocky Mountains), а друга у Тексасу.
![](/data/images/2024-12-13/113639_shutterstock-1274583139_ig.jpg?t=1738068944)
Фото: Shutterstock
Прочитајте још
Велика количина стабилне и предвидиве електричне енергије кључна је за развој нових дата центара, који су због примене вештачке интелигенције све "гладнији" енергије. Чиста и иновативна технологија производње електричне енергије у будућности ће тако бити у срцу развоја СДЦ-ових дата центара, чиме они осигуравају стабилан доток енергије за своје растуће потребе у наредним годинама.
Иновативна технологија
Технологија "Натријум" револуционарна је по томе што поједностављује традиционално комплексан дизајн нуклеарних реактора и чини га модуларним, смањујући трошак њихове израде, а истоветно повећава њихову поузданост и сигурност у раду. Уз 345-мегаватни реактор хлађен натријумом, пројекат укључује и систем топлотног складиштења енергије топљењем анорганских соли. Складиштење вишка произведене енергије том технологијом у стању је, према потреби електроенергетске мреже, привремено да повећава снагу електране на 500 МW, у трајању од највише пет и по сати, што је довољно за напајање око 400.000 домаћинствена и јединствено је на тржишту.