Наиме, готово шест хиљада становника живи уздуж једне једине улице дугачке девет километара! То "линеарно село" постало је препознатљиво по снимкама из ваздуха које су радозналима приказале шарени мозаик пољопривредних поља која окружују главну саобраћајницу.

Живот у Сулошови уско је повезан са пољопривредом. Становници се углавном баве узгојем житарица попут пшенице и зоби, али и уљане репе. Традиција је дубоко укорењена у свакодневни живот, а заједница се окупља на фестивалима попут "Дана јагода" и "Дана кромпира".

Упркос руралном окружењу, далеко од тога да житељи Сулошове живе у изолацији. Основне услуге попут трговина, пекара, банака и амбуланти доступне су дуж главне улице.

Фото: Профимедиа

 

Иако Сулошова нуди мир и лепоту, свеједно се суочава са изазовима попут исељавања младих у потрази за бољим приликама у већим градовима. Дакако, недостатак забавних садржаја и ограничене могућности запошљавања доприносе овом тренду.

Ипак, туризам постаје све важнији извор прихода, захваљујући јединственом изгледу села и његовој богатој историји.

Сулошова се први пут помиње у документу из 1315. године. У 14. веку, краљ Казимир III Велики изградио је дворац Пиескова Скала, који и данас стоји као сведок бурне прошлости.

Подручје је такође познато по "Стази орловских гнезда", пешачкој рути која пролази поред низа средњевековних тврђава.

Фото: Профимедиа

 

Сулошова ипак није само необично село са једном улицом. Оно је симбол хармоније између човека и природе, место где се традиција преплиће са савременим животом.

Поглед из висине на Сулошову открива лепоту једноставности и подсећа нас на важност заједништва и очувања културне баштине.

БОНУС ВИДЕО: