Ајша Гадафи једина је ћерка чувеног либијског вође Муамера ел Гадафија, који је окрутно свргнут са власти, након 42 године, због свега што је чинио.
Правница, политичарка и бивша амбасадорка Уједињених нација од оца је наследила харизму, пркосан поглед и контроверзне ставове, а својевремено су је звали "Клаудија Шифер северне Африке".
У последње време посветила се сликарству, а у њој и даље тиња жеља за осветом...

Фото: Профимедиа
Од Гадафијеве ћерке дуго није било лако ни трага, ни гласа. Међутим, у октобру прошле године изненада се појавила у Москви, изазвавши велико интересовање медија. Присуствовала је отварању изложбе својих слика у Државном музеју оријенталних уметности. Радове је посветила, а коме другом, него свом оцу, Пуковнику Гадафију. Бесмртном у срцима многих Либијаца, и не само њих.
Прочитајте још
- Могу само да кажем да ова платна нису насликана мојом руком, већ мојим срцем, истакла је једина ћерка и мезимица либијског вође чији лик и дело не престају да интригирају свет, иако га на том свету већ дуго нема.
Ајша се школовала у Паризу, где је завршила средњу школу и Амерички универзитет. Правне науке докторирала је на Сорбони. Уз то је била и генерал пуковник либијске војске. Као једино женско дете у великој породици, била је очева миљеница и имала је значајан утицај на њега.
Била је део адвокатског тима који је бранио некадашњег ирачког председника Садама Хусеина, што је можда најистакнутија улога у њеној правничкој каријери. Активно је учествовала у преговорима између либијских компанија и корпорација из Европске уније. Пажњу западних медија привлачила је политичким ангажовањем, али и атрактивним изгледом због којег је добила надимак "Клаудија Шифер северне Африке". Гадафи ју је, кажу, звао "Принцеза".

Фото: Профимедиа
Жељна освете
У фебруару 2011, протести које је покренуло "Арапско пролеће" прелили су се у Либију. Овом земљом до тада је 42 године суверено владао Муамер ел Гадафи. За разлику од земаља Магреба, где су се смене власти изводиле уз минимум насиља, Либија је утонула у брутални грађански рат. Пуковник је убијен 20. октобра исте године, а његова супруга и деца која су преживела побегли су у Алжир два месеца раније. Ајша Гадафи, једина ћерка свргнутог лидера, у избелиштву је на свет донела девојчицу.
Мала Сафија, која је име добила по баки, Сафији Фаркаш, рођена је 30. августа. У том тренутку Ајша је имала 35 година и тек тродневни избеглички стаж. Са мајком и браћом чекала је вести из домовине. Нису биле добре. Гадафи је лишен живота. Сурова егзекуција наочиглед целог света... Пре тога, у јулу, остала је и без супруга и официра Ахмеда ел Гадафија ел Гашија, који није доживео да види четврто дете. Једно од старије деце убиле су НАТО бомбе.
Дан пре него што се породила изгубила је и млађег брата Хамиса. Страдао је током напада на његов конвој у близини Триполија. Још један млађи брат, Сејф ел Араб, погинуо је у ваздушном нападу на кућу у којој је боравио. Старији Мутасим заробљен је заједно са оцем и погубљен истог дана. Остали су преживели, али је њихова судбина дуго била непозната. Знало се само да су избегли у Алжир, и тада им се изгубио сваки траг.
Када се разматра политички утицај и углед ван граница Либије, Ајша Гадафи и њен старији брат Сејф ел Ислам били су убедљиво најуспешнији потомци бившег либијског вође. Обоје изузетно образовани, харизму су наследили од оца, а пре грађанског рата били су виђени као носиоци прозападних, либералних вредности.
Све до рата 2011. њена улога у јавном животу земље била је позитивно оцењивана, углавном захваљујући промовисању женских права и генералном залагању за људска права у овом делу Африке, што јој је донело функцију амбасадорке добре воље при Уједињеним нацијама. Често појављивала без традиционалног хиџаба, истичући идеје и идеале за које је живела.
Избијање грађанског рата довело је до радикалне промене у начину на коју је међунардона заједница посматрала целу породицу, самим тим и њу. Након пада Триполија уточиште су пронашли у оближњем Алжиру како би се спасили прогона од стране нове, радикалне либијске власти. Међутим, Ајша Гадафи није се смиривала. После убиства Гадафија давала је оштре изјаве у којима је позивала на освету и оружани отпор, отворено претећи терористима Ал Каиде који су преузели државу и збацили њеног оца. Од Гадафија је очигледно наследила пркос и контроверзне ставове.
Од претњи је напослетку одустала и одабрала султанат Оман као своје ново пребивалиште. Према последњим информацијама, оно је и даље актуелно. Власти Омана дозволиле су јој боравак под условом да се више никад не бави никаквом политичком активношћу.
Европски суд је 2021. уклонио име ћерке Муамера Гадафија са листе особа које су под санкцијама. Институција са седиштем у Луксембургу образложила је одлуку тиме што је доказано да Ајша Гадафи више не представља претњу међународном миру и безбедности у региону, да не учествује у политичком животу Либије и да годинама не борави у тој земљи.
(Стил)