Оно што ћемо у овом тексту третирати као званично јесте да је командујући Југословенском војском у отаџбини, односно начелник Врховног штаба ЈВуО ухапшен 13. марта 1946. године, безмало годину након окончања ратних дејстава у Југославији и завршетка Другог светског рата. Такође, као чињеницу ћемо узети да је тек 11 дана касније, 24. марта, Александар Лека Ранковић, оснивач ОЗНА и министар унутрашњих послова ФНРЈ, то и обзнанио јавности. Суђење је започето 10. јуна и трајало до 15. јула, када је осуђен на смрт, а два дана касније и стрељан.
И ономе што је неспорно додаћемо да га је Виши суд у Београду рехабилитовао 14. маја 2015. уз образложење да је током процеса утврђено да није имао фер суђење и да је пресуда донета у незаконитом процесу и из политичко-идеолошких разлога.

Фото: Н. Скендерија
Како је Дража ухапшен у селу Добрунска Ријека надомак Вишеграда? И да ли је уопште ухапшен ту надомак друма који спаја Добрун и Прибој?
Калабић је пристао на сарадњу и са групом од десетак официра прерушених у четнике крену да тражи Михаиловића, који је често мења место боравка у околини Вишеграда због интезивних потера Корпуса народне одбране Југославије, познатијих као КНОЈ.
Шта се десило с Калабићем
Никола Калабић је у званичној верзији означен као човек који је издао Дражу. Апелациони суд у Београду је 19. маја 2023. потврдио решење Вишег суда у Ваљеву од 8. августа 2022. године о његовој рехабилитацији када је за званичан дан смрти узет 19. јануар 1946. Тако је командант Гордке гарде погинуо скоро два месеца пре него што је Михаиловић ухапшен.
Прочитајте још

Фото: А. Станковић, јавно власништво
Све то је веома добро приказано у телевизијској серији "Последњи чин" из 1981. у којој је једну од улога каријере остварио Зоран Ранкић тумачећи команданта Горске краљеве гарде.
Е, сад... У народу се могу чути још две верзије. Заједничко обема је то да се издаја Калабићева тотално негира и наводи се, у првој, да је ОЗНА, представљајући се као америчка војна база Средоземљу, успоставила радио-везу са Михаиловићем, и договорила евакуацију авионом. Авион са Дражом је уместо изван граница Југославије слетео у Београд.
(Курир)