Скоро половина градова у Србији до петка ће имати појачани ниво УВ зрачења. Вредности се крећу између 6 и 7, и то је по међународним стандарнима опасна појава, веома штетна за кожу.
- Тада ми предлажемо ношење адекватне одеће од густог ткања, наношење заштитиних крема на фотоекспониране површине и наравно избегавање непотребног излагања сунцу - саветује Марина Ђорђевић, дерматолог Дома здравља Ниш.
Стручњаци кажу да интензитет УВ зрачења зависи од много фактора, а један од њих је дебљина озонског омотача:
- Велика количина коришћења хлоро и флуоро водоника,нарушава тај озонски омотач и самим тим људи су задњих деценија утицали да се озонски омотач у вишим слојевима нарушава и повећава се опасност од УВ зрачења - објашњава Зоран Васиљевић, руководилац Метеоролошке станице Ниш. Лекари подсећају да УВ зрачење има кумулативни ефекат.
- Грађани би требало да знају да је добра заштита од сунца, најбоља превенција рака коже. То је оно што ми као поруку шаљемо перманентно 365 дана у години - каже Марина Ђорђевић.
Прочитајте још
Једна од последица УВ зрачења је меланом, као најопаснија врста рака коже. Од меланома у Србији годишње оболи око 650 људи. Зато треба бити опрезан.
(РТС)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".