Војно-патриотски покрет "Јунармија" је део параде


На Црвеном тргу је војно-патриотски друштвени покрет „Јунармија“, који је формиран на иницијативу Министарства одбране Русије.

Данас овај покрет обухвата све регионе Русије и у својим редовима има више од милион дечака и девојчица.

Пре њих Црвеним тргом су продефиловали матуранти најстарије Суворовске војне школе „Тверске“.

Фото:Јутјуб принтскрин/АНТИСАНКЦИИ

 

Свечану поворку предводи генерал армије Олег Саљуков


После интонирања руске химне, Свечану поворку трупа предводи командант војне параде, генерал армије Олег Саљуков.

За њима се Црвеним тргом носе национална застава Русије, заставе победе и застава оружаних снага. Прати их почасна гарда три врсте трупа 154. одвојеног команданта Преображенског пука.

Фото:Јутјуб принтскрин/АНТИСАНКЦИИ

 

"Смрт сваког војника је туга за све нас"


Председник је пожелео брз опоравак рањеним учесницима специјалне операције у Донбасу, а такође је обећао да ће пружити помоћ породицама погинулих бораца.

- Смрт сваког војника је туга за све нас, учинићемо све да помогнемо породицама и деци погинулих војника у Украјини - нагласио је шеф руске државе.

Фото:Јутјуб принтскрин/АНТИСАНКЦИИ

 

"НАТО чланице нису желеле да нас чују"


Путин је рекао да је НАТО започео војни развој територија које су суседне Русији. Све је указивало да ће сукоб са неонацистима бити неизбежан.

Према његовим речима, земље НАТО-а нису хтеле да чују став Москве, алијанса је имала друге планове.
 
Русија је дала превентивни одбитак агресији, што је била једина исправна одлука, нагласио је председник.

Председник Русије Владимир Путин честита Дан победе ветеранима и грађанима државе.

Обраћајући се војницима, Путин је истакао да се они боре „за наш народ у Донбасу, за безбедност наше отаџбине“.

- Земље НАТО-а нису хтеле да нас чују, имале су друге планове. Припремале су напад на Крим - рекао је руски лидер.

Шојгу поднео рапорт председнику Путину


Министар одбране Русије, генерал војске Сергеј Шојгу, завршио је обилазак војске и упутио се ка централној трибини како би поднео рапорт председнику Руске Федерације и врховном команданту Оружаних снага Русије Владимиру Владимировичу Путину.

Пре тога, министар одбране поздравио је парадну колону војно-поморске флоте, ваздушно-десантне трупе, ракетне снаге стратешке намене, железничке војске, војске за заштиту од радијацијског, хемијског и биолошког напада, војнике Националне гарде, Министарства за ванредне ситуације и Федералне службе безбедности (ФСБ) Русије.
Застава Руске Федерације изнета на Црвени трг
уз музичку нумеру Александра Александрова „Свети рат“ припадници батаљона војне почасне гарде 154. посебног командантског Преображенског пука износе на Црвени трг државну заставу Руске Федерације и заставу победе.

У војној паради учествоваће је 11 хиљада војника. У саставу механизоване колоне учествоваће је 131 јединица савремене војне технике, као и историјска техника – коју је представљао легендарни тенк Победа – Т-34-85, који је отворио пролаз колони.

Фото:Јутјуб принтскрин/АНТИСАНКЦИИ

 

Параде се, осим у Москви, одржавају и у другим градовима Русије. Ове, као ни претходне године, Русија није слала посебне позиве страним лидерима на Параду победе.

Прва Парада победе на Црвеном тргу у Москви у част победе СССР-а над нацистичком Немачком у Другом светском рату одржана је 24. јуна 1945. године. Након тога, до 1995. године, одржавала се 9. маја на Дан победе и то само у јубиларним годинама – 1965, 1985. и 1990. године. Након распада Совјетског савеза, параде на Дан победе нису одржане у периоду 1991-1994.

Фото:Јутјуб принтскрин/АНТИСАНКЦИИ

 

"Георгијевска трака и Бесмртни пук"
Један од главних симбола празновања Дана победе у Русији постала је "Георгијевска трака", или како Руси кажу - летна. Акција ношења "Георгијевске траке" је почела 2005. године. Први су почели да је на празновању носе студенти и други млади људи.Она симболизује гордост младих за своје претке.

Иначе, и ове године ће у Москви, као и у многим другим градовима људи изаћи организовано на улице на манифестацију "Бесмртни пук", када наследници са фотографијама својих предака показују да их нису заборавили већ се на њих поносе. Акција "Бесмртни пук" је први пут организована 2007. године у Тјумену у Сибиру, када је група активиста прошла улицама са портретима предака који су се борили у Другом светском рату. Садашње име је добила после акције у Томску 2011, а 2013. познати совјетски и руски глумац Василиј Лановој предложио је да се таква акција одржи и у Москви, па је и одржана на Поклоној гори, где се налази велики музеј отаџбинског рата. Већ 2014. године било је 40.000 учесника, а 2015. више од пола милиона.

Фото:Јутјуб принтскрин/АНТИСАНКЦИИ

 

"НОВОСТИ" НА СВЕЧАНОЈ ТРИБИНИ


- ОВЕ године на празновање Дана победе нису позвани страни политичари јер година није јубиларна - објаснио је Путинов портпарол Дмитриј Песков, додавши да ће на свечаној трибини бити амбасадори из пријатељских земаља.

Као ветерана међу страним дописницима председничка администрација је позвала на свечану трибину и сталног дописника "Вечерњих новости" из Москве, аутора ових редова - Бранка Влаховића.