Вучић је рекао да је Србија, на почетку процеса дигитализације, пре три, четири године, имала годишњи извоз у том сектору око 500 милиона евра, док је тај извоз сада превазиђен већ у првом кварталу.
- То је огромна и фантастична промена у односу на претходних три или четири године - рекао је Вучић.
Нагласио је да је поносан на те младе људе који развијају ИТ сектор у нашој земљи и истакао да имамо пуно паметних младих људи.
Такође, рекао је да за НТП Београд треба да се гради још једна зграда и да је пре четири године ту било свега двадесетак иновативних компанија, док их сада има око 120.
Вучић и Мишел су посетили Научно-технолошки парк Београд, где ће присуствовати потписивању споразума о заједничком пројекту односно финансирању српске истраживачке и стартап заједнице у укупном износу од 84,5 милиона евра.
Прочитајте још
Четири компаније које послује у НТП Београд биће финансиране овим средствима, а то су: Charge&Go, Anoris tehnology, Pirate Art i Design.
Разговарао је са власником "Charge&Go" Милошем Костићем који му је представио иновативну платформу која умрежава возаче електричних аутомобила и власнике пуњача.
Помоћу платформе се може управљати енергијом и потрошњом на самим системима станица, као и обавити даљинска повера сваког пуњача.
- Празна вам је батерија и питате се где да пронађте пуњач, како то да обавите и колико то кошта - рекао је Костић и истакао да преко возачи могу путем једног клика на мобилном телефону да пронађу пуњач, обаве услуге и заврше пут.
Каже да су анимирали различите компаније, на пример Путеве Србије и бензинске станице и да сада имају у својој мрежи 44 јавна пуњача доступна за власнике електричних аутомобила.
Вучић га је питао колико кошта пуњење, а Костић му је рекао:
- То се тренутно мери по минуту, најачи и најбржи су на аутопутевима, на пређених 100 км ако ноћу пуне код куће то износи 1,5 евра, а на аутопуту између четири и пет евра, што је скоро него дупло нижа цена од дизела - навео је он.
Вучић је разговарао и са представницима Анорис технологy, који су објаснили да су направили прву у свету паметну рукавицу за слепе особе.
Захваљујући паметној рукавици Анора коју је развио млади тим компаније Anoris tehnology, слепе и слабовиде особе могу лакше да се оријентишу у простору, да препознају боје, новчанице и објекте, а старатељи или пријатељи да прате њихово кретање.
Вођа тима је рекао да таква рукавица кошта свега 380 евра у Србији и да је то код нас прва модерна технологија за ту намену
Паметна рукавица може да се користи преко мобилног телефона, али и без њега.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".