Нема дана а да се временске непогоде праћене јаком кишом или градом не сруче на поједине делове Србије. Уништени су воћњаци и повртњаци, оштећени путеви, а стручњаци упозоравају да ће бити још горе у годинама пред нама

Обилне кише и град који скоро сваког дана погађају посебно запад Србије наносе огромну штету пољопривредницима у Ужицу, Ариљу, Ивањици, Лучанима, Горњем Милановцу, Чачку и Пожеги.

Оно што није побио град, уништиле су бујичне воде... Оштетиле су мостове, поплавиле куће, воћњаке, викендице, уништено је поврће, засади малина, купина, боровница, јагода, пшенице, кукуруза...

Фото: Приватна архива

 

 

Бујичне поплаве су нанеле огромну штету инфраструктури у овим местима, у неким местима су реаговали чак и ватрогасци, који су морали да евакуишу мештане. У насељеним местима општине Горњи Милановац у недељу увече је проглашена ванредна ситуација. Пољопривредници којима су саднице раног поврћа потопљене кажу да је штета велика те и да је касно да засађују нове.

- Многи домаћини живе само од пољопривреде, а за тих неколико дана је лило као из кабла, па с водом оде и цела наша зарада. Неписано правило је да оно што град не убије, дође вода и однесе. Потопљене су њиве, а ко зна када ће се земљиште осушити да можемо да уђемо и проценимо штету, спасемо оно што се спасти може - каже за Курир пољопривредник из општине Горњи Милановац.

Климатолог проф. др Владимир Ђурђевић каже за Курир да ће овакви сценарији у наредном периоду бити знатно интензивнији.

- И ове године ће бити тропских таласа који ће бити нагло прекинути кратким временским непогодама уз обилне падавине, па и град. Такве прогнозе имамо сваке године, међутим, како је клима постала све екстремнија, интензитет падавина се појачао и тек ће из године у годину овакви прелази бити учесталији.

С обзиром на то да се клима мења, интензивније поплаве и временске непогоде можемо да очекујемо у наредних 20 година како на великим рекама, тако и на мањим бујичним токовима. Не може се тачно предвидети у ком делу земље и када ће тачно доћи до непогода, али чињеница је да их можемо очекивати знатно чешће. Ово су последице мењања климе и тек ћемо осетити њене негативне утицаје - истиче проф. др Ђурђевић.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО

 

 
 

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".