Швајцарска влада дискриминише мушкарце када је реч о правилима о пензијама, утврдио је Европски суд за људска права (ЕЦХР), а преноси "Би-Би-Си".

Тренутно, жене чији мужеви умру добијају пензију до краја живота, док мушкарци примају исплату само док су им деца млађа од 18 година. Одлука суда се односила на случај Макса Билера, Швајцарца чија је супруга умрла у несрећи почетком 1990-их. Билер је тада је у 41. години напустио посао како би се бринуо о њихово двоје мале деце и издржавао се од удовчке пензије.

Међутим, 2010. године исплата пензија је обустављена пошто је његово млађе дете навршило 18 година. Да је господин Билер био жена, исплате би се наставиле до краја његовог живота, без обзира да ли је имао децу или не.

Швајцарац који је годинама био ван радног односа, ослањајући се на пензију, уложио је жалбу на ту одлуку. Швајцарски суд у његовом локалном региону је његову жалбу поништио, рекавши да је закон намерно признао мушкарце као главног хранитеља у већини породица.

Тврдило се да се од удоваца са обавезама бриге о деци може очекивати да се врате на посао када та деца постану пунолетна, док исто није важило за удовице. Случај је на крају предат Европском суду за људска права, где је господин Билер успешно тврдио да је био дискриминисан.

Суд је утврдио да се улога жена на радном месту променила, па је због тога дискрепанција прекршила члан 14. Европске конвенције о људским правима у дискриминацији мушкараца.

Господин Билер ће сада примати пензију, а други удовци ће моћи да се јаве да траже неисплаћене бенефиције. Очекује се да ће та одлука поново отворити дуготрајну дебату у Швајцарској о томе колику моћ европске судије треба да имају над домаћим законом.


ЕЦХР је међународни суд са седиштем у Стразбуру у Француској, који одлучује о наводним кршењима Европске конвенције о људским правима. Конвенција има 46 потписника, укључујући неколико земаља, попут Швајцарске, које нису чланице Европске уније.