Драшковић је на конститутивној седници Савеза за имовину и инвестиције Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) рекао да је РГЗ захваљујући сателитским снимцима евидентирао све бесправно изграђене објекте у Србији, што је и предуслов за поступак легализације.

ТРИ СЛУЧАЈА

- Постоје три ситуације - када сте градили на својој земљи, на туђој земљи и на јавној површини. Којом брзином ће бити извршена легализација зависи од начина решавања имовинско-правних питања, односно проблем није техничке природе, већ се ради о питању утврђивања права. Ми смо спремни да региструјемо сваку врсту права, а у каквим поступцима ће бити утврђивана права, то је питање којим се бави Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре - рекао је Драшковић и додао да је најједноставнији случај "ако сте градили на својој имовини".

- Ако сте градили на државном земљишту, мораћете да се договорите са државом, док је најкомпликованија ситуација уколико сте градили на туђем земљишту, јер у том случају прави власник мора да добије правичну надокнаду, и ту се тражи "елегантно" и коректно законско решење - рекао је Драшковић.

Подсетио је и да у Србији има пет милиона објеката који нису уписани у катастар, као и да се процењује да је међу њима 2,5 милиона нелегалних објеката.

Мртва имовина и листа приоритета

Члан председништва Савеза за имовину и инвестиције НАЛЕД, адвокат Дејан Вуковић скренуо је пажњу на то да неевидентирани објекти представљају огромну али "мртву" имовину, која не може бити у промету јер, како је скренуо пажњу, ако се тих пет милиона објеката помножи са просечном вредношћу некретнине од 50.000 евра, добија се 25 милијарди евра.

Савез за имовину НАЛЕД је иначе на јучерашњој конститутивној седници објавио да су међу реформске приоритете за наредни период на прво место ставили управо спровођење масовне легализације, у циљу побошљања поступка за озакоњење нелегалних објеката, као и успостављање јединственог информационог система за легализацију.

На листи приоритета Савеза за имовину и инвестиције је и укидање накнаде за конверзију, односно претварање права коришћења у право својине над грађевинским земљиштвем, а НАЛЕД је и у својој Сивој књизи препорука за 2022. годину заузео став да је потребно да се омогући аутоматски упис права својине у катастар за сва лица која имају право коришћења на земљишту укључујући и она лица која су обвезници плаћања накнаде за конверзију, као и да конверзија буде без накнаде.

Што се тиче конверзије и процедуре уписа права власништва, Драшковић је рекао да је из угла РГЗ најважније да се пронађе решење које би обезбедило да упис буде дигиталан, директан и аутоматски.

Савез за имовину и инвестиције НАЛЕД је изабрао и ново председништво, на чијем челу ће бити члан Одбора директора МК Групе Андрија Вуковић, Тања Вукотић Маринковић из Агенције за привредне регистре, директор општих послова А1 Марко Јовић и градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић.

(Бизнис.рс)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".