Дечаци и девојчице који су напунили 15 година могу сами да одлуче да ли желе или не да приме вакцину против ХПВ-а. Ово цепиво достуно је свој деци узраста од девет до 19 година о трошку здравственог осигурања.

- Дете старије од 15 година може само да дође, без родитеља, код педијатра да се распита о ХПВ вакцини и ако се одлучи за то може да је прими без присуства родитеља или старатеља - каже др Јелена Митровић, начелница педијатрије Дома здравља Чукарица.

- Пошто ова вакцина није обавезна, већ препоручена пре примања дете, односно млади човек, треба да потпише писмену сагласност, а на то стиче право управо са навршених 15 година.

Након објашњења да се ХПВ цепиво даје у три дозе у интервалима два месеца после прве дозе, а трећа шест месеци од прве, педијатар ће да прегледа дете и ако је здраво дати му вакцину.

Фото: Приватна архива

 

 

- Ми педијатри више волимо да одлука о вакцинацији буде породична - каже др Митровић. - Ипак, предност ове самосталности је у томе што дете може само да дође код лекара, у случају да је компликовано да се родитељњи организују да дођу са њим. Чињеница је да је ово добро решење и за оне младе којима је непријатно да о овоме причају пред родитељима или за нешто старије који сматрају да је то већ њихова лична ствар.

Вакцина спречава инфекцију хуманим папилома вирусом (ХПВ). ХПВ чини велику групу вируса, од којих су неки сојеви онкогени и изазивају карцином грлића материце и друге малигне болести. Претпоставља се да најмање 80 одсто сексуално активних особа оба пола током живота има ХПВ инфекцију.

У САД око 14 милиона људи годишње има потврђену ХПВ инфекцију. ХПВ инфекција се шири сексуалним путем и то вагинално, анално и орално. Код већине, тачније у девет од 10 случајева, ова инфекција престаје спонтано у року од две године. Али, неки сојеви ХПВ могу да доведу до малигних болести, тако да се у САД годишње дијагностикује 35.000 карцинома узрокованих ХПВ-ом.

Србија је на петом месту у Европи по броју оболелих и смртних случајева од карцинома грлића материце. Према подацима Инситута за јавно здравље Батут за 2015. годину, у Србији је постављена дијагноза цервикалног карцинома код 1.095 жена а 424 жена је изгубило живот од ове болести.

Фото: Министарство