Сцена са сахране Ранка Радошевића Ескобара прувукла је погледе стотина људи који су дошли да последњи пут испрате Никшићанина.
Мистериозни људи на сахрани привукли су посебну пажњу, када је неколико људи , који су имали црне маске, капуљаче и наочаре развукло кишобране за које кажу да су панцирни. Они су формирали формацију у облику шпица, како би покрили мистериозног мушкарца.
- Припадници обезбеђења врло често користе велике црне кишобране и то из много разлога. Прво на тај начин крије се идентитет клијента. Друго, заклања се мета и не може доћи до прецизног нишањења. Треће чак и обичан кишобран је одличан да се заустави нападач са ножем, да се задржи на безбедном растојању док клијент не буде склоњен уколико је телохранитељ прошао квалитетну обуку. На крају, специјално урађени кишобрани могу да успоре, не да у потпуности зауставе метак. То је довољно да метак телу не нанесе велику штету, односно да метак изгуби на брзини,самим тим и енергији и тако не продре дубоко у тело - наводи Илија Животић, стручњак за безбедност.
Додаје да су овакви кишобрани веома скупа опрема.
- Зато се увек комбинује са панцирним прслуком на клијенту. Цена таквих кишобрана је на нивоу мањег аутомобила, пре 7-8 година. Француска влада их је према јавно доступним подацима плаћала око 17.000 евра а тежина им је око 2,5 кг - објашњава Животић, који је и професор на факултету ФИМ. Додаје да је потпуна заштита такође доступна.
Прочитајте још
- Теоретски, може се направити тотално "bullet proof" кишобран (отпоран на метке) али би он тежио више од 10 килограма и био практично неупотребљив услед немогућности да се њиме услед толике тежине маневрише. Такође никада не би могао да се склопи као нормалан кишобран због своје масе и дебљине платна. Само Кевлар влакна би морала бити дебљине 5мм плус милиметар за непромочиви материјал преко њега. Наравно и дршка и механизам би морали бити адекватни да би могли да носе толику тежину - појашњава експерт.
- Све у свему, кишобран није довољан, треба додати панцирно ћебе као обавезан аксесоар у гепеку, торбе које изгледају као актовке али се притиском на дугме отварају и постају штит од метака, потребно је обезбедити добра блиндирана возила млађа од 5 година са електронском заштитом која спречава активирање бомби телефонским позивом, као адекватне телохранитеље. Наравно, возило мора бити под 24-часовном контролом јер "лепљива" бомба може бити постављена за пар секунди. Уколико нисмо сигурни у чување аутомобила постоје уређаји (доста скупи) којима се може детектовати постављена бомба у чијем недостатку се користе огледала за проверу доњег дела возила. И оно што је најважније,добру контраобавештајну заштиту која треба да буде основ заштите угрожених личности. Без правовремене информације да је неко животно угрожен, од кога, затим кога и када непријатељ може да ангажује, без информације која може да доведе до превентивног хапшења или елиминације атентатора све је џабе у случају озбиљне завереничке организације. Кенеди, Ђинђић и још многи други случајеви то нажалост доказују - закључује саговорник.
(Курир)