Сви знамо те особе које, упркос томе што је читаво њихово домаћинство заражено са ковид-19, никада нису биле позитивне на коронавирус, а сада су научници пронашли објашњење које показује да један део људи доживљава „абортивну инфекцију“ у којој вирус улази у тело, али га Т-ћелије имуног система очисте у најранијој фази, што значи да ПЦР и тестови на антитела бележе негативан резултат, пише британски Гардијан.
Око 15 одсто здравствених радника који су праћени током првог таласа пандемије у Лондону изгледа да потврђује ову хипотезу, а откриће може да отвори пут за нову генерацију вакцина усмерених на одговор Т-ћелија, што би могло произвести много дуготрајнији имунитет, рекли су научници.
- Свако има анегдотске доказе о људима који су били изложени, али нису подлегли инфекцији. Оно што нисмо знали је, да ли су ови појединци заиста успели да у потпуности избегну инфекцију или су природно очистили вирус пре него што је могао да се открије рутинским тестовима - наводи Лео Свадлинг, имунолог на Универзитетском колеџу у Лондону и главни аутор рада.
Најновија студија интензивно је пратила имунолошке одговоре здравствених радника на знаке инфекције током првог таласа пандемије, а упркос великом ризику од изложености, 58 учесника није било позитивно на тесту на ковид-19 ни у једном тренутку.
Међутим, узорци крви узети од ових људи показали су да имају повећање Т-ћелија које су реаговале против ковида-19, у поређењу са узорцима узетим пре него што је пандемија узела маха, и у поређењу са људима који уопште нису били изложени вирусу, а такође су имали повећање другог крвног маркера вирусне инфекције.
Прочитајте још
Рад сугерише да је део њих већ имао Т-ћелије запамћене од претходних инфекција проузрокованих сезонским коронавирусима који су изазивали обичне прехладе, што их је заштитило од ковида-19.
Ове имуне ћелије „нањуше“ протеине у механизму за репликацију, делу ковид-19 који је заједнички са сезонским коронавирусима, а код неких људи овај одговор је био довољно брз и снажан да се инфекција очисти у најранијој фази.
- Ове постојеће Т-ћелије су спремне да препознају САРС-КоВ-2 - рекао је Свадлинг.
Научници наводе да је овај налаз посебно значајан, јер Т-ћелијски крак имунолошког одговора има тенденцију да пружи дуготрајнији имунитет, обично годинама, а не месецима, у поређењу са антителима.
Готово све постојеће вакцине против ковида-19 се фокусирају на стварање антитела против протеина шиљака који помаже САРС-КоВ-2 да уђе у ћелије.
Ова неутрализујућа антитела пружају одличну заштиту од тешких болести, али имунитет временом слаби, а потенцијална слабост вакцина заснованих на шиљцима је та што је познато да овај део вируса мутира.
Насупрот томе, одговор Т-ћелија нема тенденцију да нестане тако брзо и унутрашња машинерија за репликацију на коју циља је високо очувана међу коронавирусима, што значи да би вакцина која би циљала овај део вероватно штитила од нових сојева, а можда чак и од потпуно нових патогена, наводи британски лист.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".