Таква вакцина, како преноси Гардијан, могла би да понуди дуготрајнији имунитет од садашњих вакцина.

Како се наводи, вакцине би имале Т ћелије којима би уклониле заражене ћелије из тела брзо након инфекције, а чиме би се спречила репликација вируса и болест.

Док се антитела која производе тренутне вакцине против ковида-19 држе за вирус и спречавају га да инфицира ћелије, Т ћелије проналазе и уништавају заражене ћелије.

Вакцине, као што су Фајзер/Бионтек и АстраЗенека такође производе Т ћелијски одговор, али у мањој мери, наводи Гардијан.

Компанија "Емерџекс" добила је, како се наводи, зелено светло од швајцарског регулатора за лекове да спроведе почетна испитивања на људима у Лозани, а која ће укључити 26 добровољаца који ће примити високу и ниску дозу његове експерименталне вакцине против корона вируса од 3. јануара наредне године.

Привремени резултати испитивања очекују се у јуну наредне године, док би вакцина за употребу могла да буде спремна 2025. године.

Тренутне вакцине против вируса углавном изазивају одговор антитела који временом опада, што знаци да су људима потребне бустер дозе да би одржале заштиту од вируса, наводи Гардијан.

"Емерџекс вакцина делује другачије, брзо убија заражене ћелије. То значи да би могла да понуди дуготрајнији имунитет, вероватно деценијама и могла би да буде боља у борби против мутација вируса", рекао је директор компаније Робин Коен.

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".