Често нас док спавамо или док тонемо у сан, прене трзај нашег тела, и то није реткост. Такве трзаје доживи око 70 одсто људи широм света.

Медицинска сестра Елен Вермтер из организације „Better Sleep Council“ истакла је да је овај феномен, у ствари, „аутоматско спремање“ нашег тела за сан.

- Када се тело припрема за сан, мишићи се опуштају, а то опуштање мозак препознаје као пад, па покреће контракцију мишића - навела је Елен Вермтер.

Како је објаснио доктор Рај Дасгупта, доцент клиничке медицине на Универзитету Јужне Калифорније, према урађеним истраживањима, углавном нема разлога за бригу.

Ипак, његова препорука је да треба да водимо рачуна о својим навикама током дневних активности које могу да утичу на појаву трзаја у сну.

Фото: Профимедиа

 

На првом месту је стрес, емоционални или ментални, па је потребно научити технике опуштања, ако за то имамо потребу. Препорука је избегавање узнемирујућих садржаја.

Недовољно сна или лош квалитет сна често су један од узрока таквог трзаја. Телу је, према неким изворима, потребно седам сати сна.

Препорука је да се избегавају велика количина кафе и никотин. Довољне су нам три кафе током дана, пише Health Magazines.

Апнеја, или краткотрајан престанак дисања који траје неколико секунди, може да изазове трзај током преласка из будног стања у сан.

Фото: Профимедиа

 

Појаву апнеје у сну тешко можемо сами да препознамо. Неки од симптома су гласно хркање, гушење, поспаност током дана, без обзира на то колико сте спавали, буђење са сувим устима и болом у грлу, јутарња главобоља. Апнеја у сну може бити опасна, па је препорука да се посети лекар.

Неки истраживачи мисле да је то еволуцијски знак, да је остатак рефлекса из далеке прошлости, из времена када су људи спавали на дрвећу, а трзај их је спречавао да падну.

(РТС/HEALTH MAGAZINES)

БОНУС ВИДЕО: