Овај велики црквени празник обележен је црвеним словом и празнује се од 11. века од периода цара Алексија Комнина, након што је расправа о томе ко је од ова три светитеља највећи, која је претила озбиљној подели у народу и Цркви.
Спор је био решен у корист Цркве тако што су се ова три светитеља јавила евхаитском епископу Јовану рекавши му: "Ми смо једно у Бога, као што видиш, и ништа у нама нема противречно, нити има међу нама првог ни другог". Према предању, светитељи још посаветоваше епископа Јована да им он напише заједничку службу и одреди један заједнички дан празника.
Света три Јерарха су код Срба славе богословских факултета и академија, осим београдског, који слави Светог Саву, а у Грчкој је ово национални и школски празник.
Веровања на данашњи дан
Овај велики празник треба прославити у весељу, миру и слози - обичај је да се засвирају фруле и да се верници веселе на овај велики празник. Поменути свеци су међу Србима заштитници људи и животиња од мраза, хладних и "злих" ветрова.
По томе какви ветрови данас дувају, прогнозира се какво нас време чека током године. Верује се да ће година бити добра и богата уколико дува јужни ветар, а да "северац" доноси лошу годину с хладним временом. Источни ветар доноси несташице, а западни изобиље рибе и млека. Ако ветра нема, чека нас богата година.
Да ли је грех радити на црвено слово
Вечита је недоумица православних хришћана треба ли радити или не када је црвено слово.
У нашем народну постоје бројна веровања кад је реч о обичајима и вери. Међутим, јако је важно разликовати шта је правило цркве, а шта се у православљу задржало из паганских ритуала.
Разговарали смо са етнологом Ивом Радовић и теологом Јованом Благојевићем који су својим излагањем у видео интервјуу за "Нпортал.рс" открили шта је правилно, као одговор на дилему да ли је грех тада радити. За њих је срж тог питања другачији од решења који већина нас очекује и не добија се пуким одговором - да, грех је радити или не, није грех радити.
- Као хришћани, падамо често у исту замку у коју су упали Јевреји из доба Старог завета и из Христовог времена. То значи да нам је питање да ли на одређени дан не треба радити постало важније од верског, духовног живота. Христос је, када су га критиковали што лечи суботом, јасно рекао: "Па, људи, субота је створена ради човека, не човек ради суботе!" Другачије речено, он каже да је нама кроз те "нерадне дане" дата прилика да постанемо људи, а постајемо људи у заједници са Богом. Тако да бих ја окренуо то питање да ли је грех радити на црвено слово. Пре бих рекао да је грех не радити на црвено слово, а при томе провести дан у ленствовању, не сетити се ни Бога ни другог човека, нити отићи на богослужбено сабрање и слично - каже Благојевић.
Послушајте кроз следећи снимак детаљније о овој теми, а сазнајте и која је улога бројаница и црвеног конца: