"Прими моје саучешће" на нашим просторима је најчешћи начин изјављивања жалости услед нечијег губитка. Након тога настане мук и туга преплави све који се ту нађу. При бојазни сте шта даље да кажете особи која је изгубила неког себи драгог, а да је притом додатно не ражалостите или увредите?
Сузан Александер, стручњак за односе, за Yоур Танго, саветовала је како на различите начине можете некоме да изјавите саучешће - без непотребних речи и клишеа. За почетак, можете да се осврнете на заједничке моменте и сећања преминуле особе. Подсетите ожалошћеног на омиљене тренутке са преминулом особом, то ће је "вратити" на срећна времена. Такође, много је важније слушање од причања. Пружите другој страни особу (себе) која ће да је саслуша и разуме. Будите спремни да помогнете, саветује Сузан, поготово у тешким тренуцима.
Шта би требало да кажете особи која је изгубила неког?
- "Жао ми је због твог губитка."
- "Увек сам ту да те саслушам и причам с тобом ако ти је потребна прича."
- "Разумем те како се осећаш сада и ниједна реч не може да замени бол."
- "Ту сам ових дана за тебе."
- "Ту сам шта год ти је потребно."
Шта не би требало да кажете особи која је изгубила неког?
"Имајте на уму да не морате да поправљате ситуацију или да јој дајете смисао, нити да покушавате да упоредите тугу особе са својом. Не правите претпоставке о преминулој особи", саветовала је Сузан.
- "Све се дешава са разлогом."
- "Он/она је на бољем месту."
- "Немој да плачеш."
- "Он/она више не пати."
- "Буди захвалан/на што си жив/а."