Рок трајања може да буде чак седам дана од дана кувања, али под условом да су јаја чувана у фрижидеру и да су добро скувана. Уколико нису, што је обично случај, јер смо их изложили у корпици на столу за празник, треба да их поједемо за максимално два дана од дана кувања. 

Оно што би још требало да имамо на уму јесте када смо купили јаја. Ова намирница има рок трајања 28 дана и у том периоду може да се чува и у фрижидеру и ван њега.

Битно је нагласити да јаја која су купљења, а била су у фрижидеру, треба да се тако чувају, дакле у хладном окружењу.

Ако су била напољу, можемо их чувати на собној темератури, али ако их ставимо у фрижидер, онда нема назад, односно не можемо их оставити поново да их чувамо на собној температури. Јер сви ови услови могу утицати на кварљивост.

Фото: Профимедиа

 

Како да знамо да се кувано јаје покварило

Ово ћемо врло лако приметити, јер када су јаја покварена имају непријатан мирис или  промене у самој текстури. У неким случајевима, сама љуска јајета може чак бити промењена или слузава.

Стручњаци напомињу да је веома важно како спремамо јаја - односно треба да их добро скувамо или испржимо, јер ћемо тако сигурно смањити појаву салмонеле и других бактерија које могу да буду штетне по здравље. 

Ако поједемо покварено јаје, симптоми болести се појављују у року од шест до 48 сати и могу укључивати:

  • дијареја
  • бол у стомаку и грчеве
  • грозницу
  • повраћање

Боја жуманцета

Често влада мишљење да зеленкасто или сивкасто жуманце куваног јајета указује на то да је јаје неисправно.

Овај став је заправо заблуда, јер боја жуманцета зависи од дужине кувања, те ако смо јаје дуго кували сигурно ће бити средњи део зеленкаст или сив. 

Фото: Shutterstock

 

БОНУС ВИДЕО: