Гуне са Гарди Сугдуба су прве од 63 заједнице дуж карипске и пацифичке обале Панаме за које званичници и научници очекују да ће бити принуђене да се преселе због пораста нивоа мора у наредним деценијама.

Недавно су становници острва, домороци, веслали или се возили чамцима са ванбродским моторима како би ловили рибу. Деца, нека у униформама, а друга у шареним локалним тканинама званим "молас", жаморила су док су журила кроз лавиринт уских земљаних улица на путу до школе.

 - Помало смо тужни, јер ћемо напустити домове које смо знали целог живота, однос са морем, где пецамо, где се купамо и где долазе туристи, али море полако потапа острво - рекла је Надин Моралес (24), која се припремала да се пресели са мајком, ујаком и момком.

Фото: Профимедиа

 

Званичник панамског министарства за становање рекао је да су неки људи одлучили да остану на острву док не постане несигурно, без откривања конкретног броја. Власти их неће присиљавати да оду, рекао је званичник под условом анонимности да би разговарао о том питању.

Гарди Сугдуб је једно од око 50 насељених острва у архипелагу територије Гуна Јала. Дуго је 366 и широко 137 метара. Из ваздуха, то је отприлике трновита елипса окружена десетинама кратких докова на којима становници везују своје чамце.

Сваке године, посебно када јаки ветрови узбуркају море у новембру и децембру, вода поплављује улице и улази у куће. Климатске промене не доводе само до пораста нивоа мора, већ и загревају океане и тиме изазивају снажније олује.

Фото: Профимедиа

 

Гуне су покушале да ојачају ивицу острва камењем, стубовима и коралима, али морска вода наставља да продире.

 - У последње време, видим да климатске промене имају велики утицај - рекла је Моралес.  - Сада плима долази на ниво на који раније није, а врућина је неподношљива.

Аутономна влада Гуна одлучила је пре две деценије да морају размишљати о напуштању острва, али тада је разлог био превелика гужва. Ефекти климатских промена убрзали су то размишљање, рекао је Евелио Лопез, 61-годишњи учитељ на острву.

Он планира да се пресели са родбином на ново место на копну које је влада развила по цени од 12 милиона долара. Бетонске куће налазе се на мрежи асфалтираних улица које су пробијене кроз бујну тропску џунглу нешто више од 2 километра од луке, где осмоминутна вожња чамцем води до Гарди Сугдуба.

- Напустити острво је велики изазов, јер више од 200 година наше културе долази са мора, па напуштање овог острва значи много ствари - рекао је Лопез.

 - Напуштање мора, економских активности које имамо тамо на острву, а сада ћемо бити на чврстом тлу, у шуми. Видећемо какав ће резултат бити на дуге стазе.

Стивен Патон, директор програма физичког мониторинга Института Смитсониан у Панами, рекао је да је предстојећа селидба "директна последица климатских промена кроз пораст нивоа мора."

 - Острва су у просеку само пола метра изнад нивоа мора, и како тај ниво расте, пре или касније Гуне ће морати да напусте сва острва готово сигурно до краја века или раније. Све обале света су погођене различитим брзинама - рекао је Патон.

Становници мале приобалне заједнице у Мексику преселили су се прошле године након што су олује наставиле да им односе домове. Владе су приморане да предузму мере, од италијанског града Венеције до обалних заједница Новог Зеланда.

Фото: Профимедиа

 

Недавна студија Дирекције за климатске промене Министарства животне средине Панаме, уз подршку универзитета у Панами и Шпанији, проценила је да ће Панама до 2050. изгубити око 2,01% своје приобалне територије због пораста нивоа мора. Панама процењује да ће коштати око 1,2 милијарде долара да се пресели око 38.000 становника који ће се суочити са порастом нивоа мора у кратком и средњем року, рекла је Лиђиа Кастро, директорка за климатске промене Министарства животне средине.

На Гарди Сугдубу, жене које праве богато извезене моле које носе Гуна жене, излажу их испред својих домова када их заврше, покушавајући да привуку пажњу туриста.

Острва су годинама имала користи од туризма током целе године. Браусилио де ла Оса, заменик секретара Карти, луке која гледа на Гарди Сугдуб, рекао је да планира да се пресели са својом супругом, ћерком, свастиком и таштом. Неки рођаци његове жене остаће на острву.

Рекао је да ће највећи изазов за оне који се селе бити промена начина живота преласком са мора на копно, иако је удаљеност релативно мала.

 - Сада када ће бити у шуми, њихов начин живота ће бити другачији - рекао је.

БОНУС ВИДЕО: