У периоду од 19. до 22. јуна, према временској прогнози, постоје услови за појаву опасних и веома опасних временских услова, што може неповољно да утиче на здравље људи због чега су неопходне посебне мере.

Опасни временски услови

Код опасних временских услова постоји повећана вероватноћа за наступање различитих манифестација топлотног стреса, нарочито код осетљивих група као што су: мала деца, труднице, стари, хронично оболели пацијенти.  Под посебним ризиком су и особе са нарушеним интегритетом свих слојева кожног ткива, т.ј. опекотинама.

- Да би се такво тешко време лакше поднело, препоручује се да се пије доста течности, да се једе лагана храна богата витаминима и да се не претерује са физичким активностима - рекла је за б92.нет докторка Тања Митровић.

Докторка Митровић истиче да је све већи број људи који током летњих месеци доживе сунчаницу или топлотни удар.

- Када се то деси, инфузија је незаобилазна - истиче докторка.

Током опасних временских услова Батут саветује  следеће мере:

  • - Одећа би требало да је направљена од лаганих летњих материјала светле боје, а чија структура допушта пропустљивост ваздуха и омогућава успешније одавање топлоте
  • - Редовна рехидрација у току целог дана, невезано за степен физичке активности или осећај жеђи
  • - Уколико се ради о старијој популацији или незапосленима, све теже кућне послове требало би обављати у хладнијој половини дана (јутро, вече).
  • - Без преке потребе, не би требало напуштати добро климатизован затворени простор
  • - Уколико је то неизбежно, обезбедити редовну рехидрацију у току боравка на топлом
  • - Посебну пажњу треба обратити на одржавање личне хигијене, затим  на хигијенске услове у току прања воћа и поврћа као и на саму припрему хране, јер у условима када је организму неопходно беспрекорно функционисање система терморегулације, свака дехидрација, настала као последица алиментарне интоксикације праћене дијарејом, додатно би компликовало здравствено стање особе која је претрпела било које од наведених клиничких манифестација топлотног стреса

Веома опасни временски услови

Веома опасни временски услови могу да доведу до наступања тежих стања попут топлотног осипа, топлотног едема, топлотне синкопе, топлотних грчева, топлотног исцрпљења и топлотног удара.

Током ових услова Батут саветује следеће мере:

  • - Често мењање чисте и суве одеће
  • - Смањење интензитета физичке активности или скраћење времена изложености дејству повишене амбијенталне температуре
  • - Редовни унос течности (1 чаша воде/20 мин) у устаљеном ритму, без обзира на евентуално одсуство осећаја жеђи
  • - Појава топлотних едема горњих и доњих екстремитета превенира се регуларно обављеном аклиматизацијом на услове повишене спољне температуре ваздуха (промена климатских зона).

Нису проблем само високе температуре

Температуре ће достизати и до 40 степени Целзијуса, а поред тога ће ивредности УВ индекса бити бити врло високе.

Републички хидрометеоролошки завод упозорио је на појачан ниво зрачења. Како наводе на свом сајту, од среде се очекује да ће УВ индекс бити "у црвеном", односно врло висок.

Када су вредности ултраљубичастог индекса девет и десет, треба избегавати боравак на сунцу током најтоплијих сати, обавезно носити мајицу, шешир и кожу заштитити одговарајућим препаратима.

Индекс од 11 и више је екстремно висок и означава се љубичастом бојом. Када је на снази, треба избегавати излагање сунцу од десет сати пре подне до 16 часова.

Уколико је то немогуће, обавезне су сунчане наочаре, заштитни фактор и капа.

На сваку појаву конфузности, несвестице, изразито топле и суве коже потражити хитну лекарску помоћ.

У наредних десет дана постоје услови за појаву топлотног таласа у периоду од 19. до 22. јуна на терирорији севернобачког, јужнобачког, севернобанатског, средњобанатског, јужнобанатског, браничевског, поморавског и борског округа, а потенцијално и на територији Града Београда, западнобачког, сремског, мачванског, колубарског, подунавског, рашког, моравичког, расинског, јабланичког и нишавског округа.

Прогнозиране вредности максималне дневне температуре ваздуха ће бити у категорији веома опасне појаве на територији јужнобачког, севернобанатског и средњобанатског округа 21. јуна, а у категорији опасне појаве у деловим северне, западне и централне Србије у периоду од 19. до 21. јуна.

БОНУС ВИДЕО