Госпојински пост трајаће све до 28. августа. Пост, као духовна пракса, много је више од уздржавања одређене хране. То је време интроспекције, молитве и одрицања од лоших мисли и дела. Али шта је са интимним односима током периода поста?
Према теологу Милошу Стојковићу, суштина поста није само у исхрани, већ у промени унутрашњег стања ума и срца. Док се физички уздржавамо од одређене хране, важно је да истовремено постимо и од негативних мисли и дела. Стога, постање делима једнако је важно као и постање храном.
- Узалуд је да постимо храном, а да, на пример, не разговарамо са својим ближњима, рођацима, пријатељима, јер је и сам Бог који се рађа, чије рођење чекамо током поста, казао да ко не воли човека, не може волети ни Бога. Важно је да верници знају да нам је узалуд да постимо читав пост храном, а не миримо се и не мењамо себе изнутра. С друге стране, пост је установљен да би током трајања истог мислили више на своју душу - навео је Стојковић.
Отац Љуба на свом Инстаграму истиче да пост није само физичко одрицање, већ и одрицање од свих облика страсти. Интимни односи, иако нису забрањени, нису ни пожељни током поста.
Прочитајте још
- Није грех рођени моји, пост и дани мрсни у календару су потпуно исти. Сваки дан је велика одговорнсост пред Богом и људима. Према томе нема разлике између посних и мрсних дана. Ипак, уочи светог причешча савет је, а не заповест да се суздржавамо од било које страсти, па ево и од ове, односа у браку, да се посветимо Христу свим својим бићем и духовним и физичким - саветује отац Љуба.
Како је апостол Павле говорио о овој теми?
Према његовом учењу, интимни односи у браку нису грех. Напротив, брачни односи су свети и не треба их сматрати грешним, јер су супружници постали једно тело. Ово учење пружа олакшање многим верницима који су у браку.
Међутим, у вече пред причешће требало би се уздржавати од сваког јела и пића, али и свих других телесних задовољстава, а то време провести у молитви. Све у свему, током поста, па све до причешћа на литургији, вођење љубави се не препоручује - наглашавају свештеници.
У суштини, пост је време духовног раста и промене. Без обзира на различита тумачења и праксе, важно је да свако пронађе свој пут ка духовном прочишћењу, у складу са својим уверењима и вредностима.