„Имамо све више проблема на КиМ. Приштина је донела одлуку и обавестила нас неформално да нам неће дозволити одржавање референдума 16.јанаура. Покушаћемо да разговарамо са Бриселом да их убеде да се омогући грађанима српске националности да гласају“, казао је он.
Вучић је указао да Приштина одбија сваку врсту дијалога, разговор и чак и готови споразум о несталим особама, као и сваку помисао да примене Бриселски споразум, посебно када је реч о Заједници српских општина.
Иако наше власти пуштају њихове званичнике, формалне, неформалне да улазе на територију централне Србије, понашамо се, каже, одговорно и озбиљно, а они не пуштају ни Петра Петковића, ни друге да уђу на КиМ.
То, констатовао је, наилази на све већу осуду међународне заједнице, али не довољно.
„Забринут сам шта могу да буду будући потези Приштине“, рекао је Вучић.
Прочитајте још
Када је реч о ситуацији у региону указао је да је приметно да се са посебном пажњом прати напредак Србије.
Вучић је рекао да је приметно да су Загреб и Приштина на најистакнутији начин, али и делови политичког Сарајева исказују незадовољство и прате брзину напретка Србије, јачање њене финансијске снаге, али и снажење војске, са жељом да то не иде том брзином.
„За нас је важно да се држимо наше политике поштовања Дејтонског споразума, интегритета БиХ, али и РС“, рекао је он.
Вучић је указао да је Србија помогла четири најсиромашније српски насељене општине, три у РС, и једна у Фередацији - Костајница, Дубица, Невесиње и Дрвар - шест милиона евра, и да ће сада бити упућено додатних шест милиона евра.
„То је огроман новац за те четири по броју становника мале општине. Србија ради и гради од школа до домова здравља у свакој општини на територији РС, то је наша помоћ. Србија жели мир, стабилност, поштује међународно право. То што тражимо од других важи и за нас“, истакао је он.
Вучић је указао да и у Србији мора да гради још боље односе са бошњачким комшијама.