Чишћење загорелог млека са посуђа може бити изазовно. Међутим, постоје методе које су једноставне и учинковите, а не захтевају агресивно стругање које може оштетити посуђе. 

Кромпир

Огулите један кромпир и нарежите га на танке кришке или нарендајте, те то ставите у посуду са загорелим млеком. Додајте довољно воде да прекрије дно посуде и кромпир.

Ставите посуду на шпорет и пустите да се вода са кромпиром закува те кувајте на лаганој ватри око десет до 15 минута. Угасите шпорет и пустите да се вода мало охлади. Испразните посуду, а затим је очистите меким сунђером. Загорели остаци млека требали би лако отпасти.

Фото: Профимедиа

 

Вода и сода бикарбона

Напуните загорело посуђе топлом водом. Додајте две до три кашике соде бикарбоне у воду. Оставите да се натапа неколико сати или преко ноћи.

Након натапања, користите мекшу страну сунђера како бисте нежно обрисали посуду. Загорело млеко требало би се лако отклонити.

Врела вода и детерџент

Напуните посуду са довољно воде да покрије загорело подручје. Додајте мало детерџента за суђе. Загрејте воду на лаганој ватри док не почне да кључа, па искључите шпорет.

Оставите да се вода охлади до те мере да је можете додирнути. Загорели слојеви млека требали би се почети одвајати од посуђа.

Фото: Профимедиа

 

Сирће и сода бикарбона

Улијте довољно сирћета у посуду да прекрије загорели део и пустите га да делује неколико сати.

У сирће додајте кашику соде бикарбоне. Након што престане да се ствара пена, додајте мало воде и оставите неколико сати. Очистите посуду меким сунђером.

Лимунска киселина

У посуду која је загорела ставите неколико кришки лимуна или једну до две кашике лимунске киселине те додајте воду и загрејте на лаганој ватри док не прокључа. Пустите да се охлади, а затим нежно обришите посуду.

БОНУС ВИДЕО:

(Најжена)