Србија троши четири пута више струје од европског просека. Зашто толико расипамо електричну енергију? Како да је уштедимо и смањимо рачуне? професором на Машинском факултету Милошем Бањцем.
- Ми трошимо више електричне енергије него Европа. Када говоримо о домаћинствима није толико велика разлика. Они троше око 300 киловат-сати по домаћинству месечно док ми трошимо око 460. Треба имати у виду да је Европа гасификована, да они троше више природног гаса. Структура потрошње је другачија. Код нас је неких 13-14% домаћинства Србије гасификовано. Не би требало да трошимо електичну енергију за грејање, већ неке савременије методе као што су топлотне пумпе, рекао је професор на Машинском факултету Милош Бањац.
Како саговорик истиче, поскупљење струје у Србији је последица договора са Међународним монетарним фондом такозваног стендбај аражмана. Тај аражман је ступио на снагу због кризе која је дошла 2021. године. Због тога је дошло и до губитака у ЕПС-у, међутим већ прошле године у првих шест месеци ЕПС је почео да бележи добитке.
- Прошле године смо уштедели пет одсто електричне енергије, од тога 2,5 одсто домаћинства и 2,5 одсто индустрија. Сматрам да је потребано да се настави са овом актуелном кампањом уштеде елекричне енергије јер је електрична енергија драгоцена и може да се претвори у све остале облике енергије, рекао је Бањац.
Прочитајте још
Он је открио и који је најбољи систем за грејање:
- Када већ користите електричну енегрију за грејање, најбоље је да користите топлотне пумпе које омогућавају да повучете део топлоте из околине било из земље, воде и ваздуха, рекао је Бањац.
Професор је открио на који начин домаћинста могу уштедети електричну енергију и самим тим смањити рачуне за струју.
- Постоје два начина. Купите енергетски ефикасније уређаје то су они означени са вишим разредом А и А+ и на тај начин ће аутоматски бити смањена потрошња. Иако су они скупљи у почетку, рачуница показује да се након две, три године такви уређаји исплате. Други начин је правилно коришћење уређаја. Говорим од оних најједноставнијих поступака да искључите светло када излазите из просторије. Користите шредљиве сијалице, оне троше девет пута мање енергије објаснио је Бањац.
(ТВ Прва/Б92)