Када купујете храну у маркетима важно је да урадите две ствари: да проверите рок трајања и прочитате декларацију. Звучи логично, али много људи ово не чини и уствари ни не зна шта једе.

Према истраживањима о навикама у исхрани, само 15 одсто потрошача редовно обраћа пажњу на састав производа. Међутим, ови резултати су чак значајан напредак у односу на истраживање из 2017. године, када је само 5 процената људи обраћало пажњу на састав.

Разумевање декларације је некада тешко, јер како људи кажу, знају да буду "увијене" и нејасне. Нутриционисткиња и дијететичарка Анита Алтеров анализирала је декларацију супе из кесице, будући да се поставља питање да ли је и колико таква супа здрава и зашто бисмо онда праву домаћу супу кували сат до сат и по, ако из кесице добра замена за њу. Изгледа да нам се одговор сам намеће, али да бисмо разумели зашто је она домаћа неупоредиво боља, морамо да знамо да прочитамо декларацију.

Фото: Shutterstock

 

Након што то научимо, моћи ћемо сами да проценико колико је добра за нас свака намирница, без консултације нутрициониста, дијететичара или лекара. Анита Алтеров открила је какав је састав супе из кесице и како да га разумемо.

- Пре свега, најбитније је рећи да када анализирамо декларације, обратимо пажњу на састав намирница. На почетку увек иду састојци који се налазе у највећем проценту у производима - каже она и додаје:

- У супи из кесице имамо 60 % тестенине (пшеничне), затим со и појачиваче укусакоји су јако штетни за здравље, каже она.

То значи да је повећан удео угљених хидрата, а посебан проблем представљају транс масти, односно хидрогенизоване биљне масти и појачивачи укуса који стварају осећај глади и могу да доведу до тешких обољења.

Нутриционисткиња даље наставља да објашњава да, иако пише да има поврћа и меса у супи, то готово да није истина:

- На крају декларације можемо видети да се поврће налази у минималној количини, а да од меса има само екстракт меса у количини од 1.5 %, што би било 0,9 г меса на једну кесицу супе, каже она и на крају додаје:

- Свакако је бољи избор домаћа супа, са већом количином поврћа и меса и одличним извором здравих масноћа и колегена у коју можете ставити тестенине по избору.

За разлику честог конзумирања, које је може бити штетно, умерено конзумирање није опасно, па се ове супе чак препоручују особама са прехладом, повишеном телесном температуром, дијарејом и повраћањем пошто представљају добре изворе течности којима се надокнађују изгубљени електролити. Међутим, увек је боље јести домаћу супу богату свежим поврћем и пробраним месом.

(Србија данас)

БОНУС ВИДЕО: