- Са доласком јесени и враћањем деце у школе и вртиће повећава се и број прегледа у педијатријским амбулантама. У последња два викенда имамо повећање прегледа за око 30 одсто у односу на радну недељу - рекла је Голубовић.

Она је навела да један лекар прегледа 40 до 50 деце у једном дану, што значи да у том дому здравља буде прегледано и више од 300 деце у једном дану.

Шта су аденовируси

Аденовируси код деце најчешће изазивају запаљења горњих дисајних путева, али неретко захватају и доње дисајне путеве, дигестивни тракт, лимфне чворове, мокраћне органе и очи. Инфекције дисајних путева најчешће су током јесени и зиме.

Аденовируси се шире капљичним путем, прљавим рукама, зараженим предметима.

Овим вирусима погодују затворени простори и висока температура. Због тога су посебно подложне инфекцији особе које бораве у затвореним просторијама, које се греју и нередовно проветравају.

Особе које имају јак имунитет пролазе без симптома, али су заразне и помажу ширењу инфекције. Период инкубације износи око 7 дана. Болест се најчешће манифестује повишеном телесном температуром, цурењем из носа, гребањем у грлу, сузењем и печењем очију, кашљем, кијањем и малаксалошћу.

Температура може трајати до пет дана, а кашаљ који је у почетку сув и надражајан, постаје влажан и може потрајати и десетак дана. Цурење бистрог секрета из носа може се претворити у густу, жуту слуз. Симптоми трају највише до десетак дана, иако се излучивање вируса може наставити и даље.

Ротавирус

Сва деца се инфицирају ротавирусима у току прве 2 – 3 године живота, а врхунац инциденце клиничког оболевања је у старосној групи од 6 до 24 месеца.

У већини случајева, инфекција ротавирусима је асимптоматска, посебно често код деце млађе од 3 месеца, јер су она још увек заштићена мајчиним антителима.

Код симптоматске инфекције, болест почиње нагло, са повишеном температуром, малаксалошћу, повраћањем, обилним воденим столицама и грчевима у стомаку.

У односу на друге цревне инфекције дечијег доба, повраћање и проливи су знатно учесталији, па постоји могућност развоја тешке дехидратације и развоја шокног стања.

Шта су ентеровируси

Деца која су заражена ентеровирусима могу развити и температуру до 40 степени.

Ти вируси се манифестују и гушобољом, проливом, повраћањем, а зараза је често резултат боравка на купалиштима, било да је реч о базенима или градским плажама.

Осип који се јавља може поприлично да уплаши родитеље, пошто често личи на рубеолу или морбиле, посебно ако је праћен високом температуром. Зато је одлазак код лекара обавезан.

Главна одбрана од ентеровируса је хигијена. Како лична, која се огледа у прању руку и туширању пре и после уласка у воду на базенима и плажама, тако и у добром прању воћа и поврћа.

БОНУС ВИДЕО