​Када се у Новом Пазару на сто изнесу тек испечене мантије, онда је то знак да је гост максимално уважен и почашћен.

Традиционално јело, које се спрема углавном у овом делу Србије, морала је да зна да умеси свака женска рука. Ако је, по старој рецептури, поред пита, знала да умеси и мантије, онда је млада стасала за удају.

Данас ће се мантије наћи на софри иако младе нису научиле да их спреме, јер је све више угоститељских радњи којима су оне специјалност, а захваљујући којима су постале бренд, јер се за ове укусне залогаје на далеко чуло.

Новопазараске мантије проглашене су недавно најбољим јелом из Србије, одлуком популарног портала за гастрономију "Taste Atlas". Међу чак 72 деликатеса специјалитет од меса и теста покупио је све симпатије корисника тог сајта.

Фото: Shutterstock

 

Они, захављујући којима се за мантије чуло широм региона и много даље, нису изненађени.

- Можда је ова одлука закаснила - критичар је Јасмин Дервишнуровић, власник шознате радње, чије производи су стигли на различите меридијане.

Међутим, он истиче да је ова одлука изузетно важна, јер ће захваљујући њој у Нови Пазар сада стизати више гостију.

Јасмин је посао наследио од оца, успешног боксера, којем је и угоститељство ишло од руке. Међутим, рад нове генерације на промоцији, дао је резултате.

Недавно су се мантије из Новог Пазара нашле и на трпези двојице председника - Србије и Турске, Александра Вучића и Реџепа Таипа Ердогана.

Фото: Профимедиа

 

- То је за мене веома важно. Наш председник воли мантије, али и зељаницу из наше кухиње. Турски председник је сада могао да проба и зељаницу и мантије, али је пожелео и кромпирушу без бибера. Сигуран сам да му се све свидело. Када смо разговарали видео сам да је веома задовољан - казао је Јасмин.

Готово све дипломате, министри и амбасадори који су посећивали Нови Пазар на менију су имали мантије, а данас су без њих готово незамисливи и званични државни пријеми и прославе у Београду.

- Да пробају мантије долазили су нам и амбасадори са супругама. Оне би обично желеле да виде процес производње. Дешавало се да их поведем да виде како се месе и пеку. Једна је тако ставила капицу, кецељу и рекла мужу да је остави ту да меси пите и мантије са женама, док он заврши званичну посету граду - подсећа се Јасмин занимљивих ситуација.

Повео је и новинаре до жена које свакодневно припреме на хиљаде мантија.

- Мантије спремамо на стари, традиционалан начин. Нема овде машина. Све се ради ручно. Потребно нам је оно основно, а то су со, вода, брашно, месо… Имамо ми и неке састојке о којима не говоримо, то је наша мала тајна - објашњава кроз осмех Елвиса Башовић, која са још неколико жена свакодневно меси и развија тесто, али и својим рукама доноси облик сваког малог залогаја, преноси Аваз.

БОНУС ВИДЕО: