Др Верослава Станковић истиче да је највећи проблем количина хране која може да остави негативне последице по здравље.
- И кад је слава посна, људи знају да се преједу. Домаћини пуно нуде гостима, а гости не могу да одбију. Ко каже да једе исто као код куће, сигурно није тачно. Ако имате више слава, онда сте стварно у проблему јер вам не гине преједање, проблеми са желуцем и јетром, али и вишком килограма. Ја иначе не једем много. Људи који не једу много, њима је и желудац мали, па не може много да стане. Ја сам, народски речено, ушла у штос. Ко то нема и ко не може да одоли, постоји проблем", рекла је др Станковић у емисији "150 минута" и открила трик који помаже:
- Ајурведска исхрана каже да, ко хоће да смрша, пре оброка попије чашу или две воде. У моменту оброка је смањен простор за остатак хране и брзо се формира осећај ситости. Са супом може такође. Супа је изузетно здрава, тањир супе и те како смањује количину хране и наравно, салата. Салата може чак и прва да се узима, али не оне славске, него салате од поврћа - саветовала је др Станковић.
- Између главног оброка и слаткиша би требало да буде минимум сат времена паузе. Зато је препорука да се ни воће не једе после главног оброка. Ензими се базирају на оно што смо унели пре тога и онда остаје несварени део воћа или слаткиша, креће ферментација и то може да доведе до оштећење желуца, наше бактеријске флоре и да нанесе више штете него користи - објаснила је.
Никада не практикујте навику да не једете цео дан јер увече идете на славу, упозорила је др Станковић.
- Свако гладовање и велика количина хране после тога, морате да се сложите са тим, да се то врло често дешава у свакодневном животу, то је стрес за организам. Подизање инсулина и кортизола, па кортизол покреће из јетре шећер и долази до наглог скока гликемије и улазимо у зачарани круг који на крају доводи до инсулинске резистенције, дијабетеса типа 2 и гојазности - рекла је др Станковић.
БОНУС ВИДЕО: