Патријарх Павле имао је рођеног брата Душана који је попогинуо у Другом светском рату. Снежана Миловић његова је унука.
Патријарх је најближу породицу посећивао два пута недељно. Са њима је најчешће обележавао највеће празнике, Божић и Ускрс.
– Док сам писала књигу полако ми је постајало јасно да између живота мог деда Попе и онога што је патријарх Павле говорио нема никакве разлике – рекла је приликом једног телевизијског гостовања унука патријарха Павла.
Снежана Миловић, која је по професији психолог, имала је привилегију да одраста уз човека кога су сви волели и уважавали.
– Сваки пут када би долазио у посету породици, из своје торбе, сличне оној коју су некада носили ђаци, вадио је разне дарове. То су најчешће биле бомбоне, понекад јабуке или дуње. Давао их је уз коментар: "Ево, сваком по једна, да се не преједете". Говорио је да човек једе да би живео, а наопако је ако живи да би јео. Говорио је да човек једе да би живео, а наопако је ако живи да би јео – присетила се Снежана Миловић.
Прочитајте још
– И сам се скромно хранио. Сваки оброк започињао је и завршавао корицом хлеба, а са стола је сакупљао мрвице, забринуто подсећајући да има много гладне деце.
Породица није ни помишљала да ће постати патријарх. Када је вест објављена, његова сестра Агица данима је плакала. Говорила је: "Мени треба брат, нека неко други буде патријарх".
– Плашила се да више неће имати времена да долази. Али долазио је кад год је могао, макар накратко – испричала је унука патријарха Павла и додала:
– Укућанима није допуштао да му придрже мантију јер би то значило "ја сам важан". Није дозвољавао ни да га родбина колима одвезе до Патријаршије уз изговор: "Лакше ми је аутобусом, не морам да се сагињем кад улазим".
– Како је често пешачио или се возио градским превозом, верници су га пресретали с питањима, молбама за савете... Сваког је саслушао. На своје проблеме и тегобе није се жалио. Говорио је: "Лако ми је са мном". Ретко је дозвољавао, а још ређе тражио, да неко учини нешто за њега лично.
Патријарх Павле живео је аскетским животом. Сам је шио и крпио одело и ципеле, а обављао је и друге мајсторске послове у Патријаршији. Стално је нешто читао, писао је монографије о манастирима, студије, покретао духовне академије...
Многе речи патријарха Павла и данас се цитирају, а његова унука споменула је и савет који посебно памти:
– Говорио је да човек у некој тешкој ситуацији треба да уради све што може, али да се не секира превише, да не оболи, јер "сирће гризе своју флашу".