Земунски клан била је организована криминална група која се бавила свим криминалним радњама: изнудама (рекет), продајом наркотика, крађом аутомобила, отмицама и убиствима.
Бројни припадници Земунског клана осуђени су због убиства премијера Србије Зорана Ђинђића 12. марта 2003. године. Дан касније, 13. марта је у новинама и медијима осванула потерница где су били сви чланови овог клана.
Покренута је операција Сабља која је успешно спроведена од стране полиције и жандармерије. Потрага и потера за вођама Земунског клана је трајала 14 дана, када је добијена дојава да се главни чланови налазе у сеоској кући у Мељаку. Према званичним наводима, вође клана Душан Спасојевић и Миле Луковић су убијени јер су први припуцали на припаднике Специјалне антитерористичке јединице.
Иначе, само дан након атентата на премијера Зорана Ђинђића, 13. марта 2003. године, припадници противтерористичке јединице Жандармерије упали су у кућу Душана Спасојевића Шиптара једног од вође Земунског клана.
Након што су претреси целу вилу, у дворишту куће специјалци су пронашли неколико шахтова погодних за сакривање у које су се поједини учесници ове полицијске акције и спустили.
Прочитајте још
Како се чује у разговору који су они водили, тунел је био дубок и, како каже један припадник Жандармерије, води некуд.
Касније је откривено да је у питању тунел дугачак око педесет метара који је завршавао на другом крају Шилерове улице.
Погледајте како је то изледало:
Подсетимо, вила у Шилеровој срушена је само дан после ове акције односно два дана након убиства премијера Зорана Ђинђића, 14. марта 2003. године.
Иначе, уочи рушења, 13. марта, према речима Спасојевићеве супруге Татјане сви који су живели у три породичне куће у склопу Шилерове су спроведени у кућу Маје Луковић, супруге Милета Луковића.
- Сутрадан ујутро, јавили су нам да су нас опколили багери. У једном моменту упала је полиција. Почели су да претресају куће. Питали су ме: "Има ли динамита?" Рекла сам да не знам - присећа се Тања Спасојевић. Како каже, нико од полицајаца, који су били маскирани, није показао никакав налог за претрес куће и одузимање ствари.
- Видела сам напољу, испред зграде, велику гужву, силни народ, фоторепортере, новинаре... Питала сам полицајце шта се дешава, а они су одговарали: "Сазнаћете шта се дешава". Тек касније сам видела багере и камионе.
Рушење тржног центра почело је пре него што смо напустиле кућу, а пролаз кроз тржни центар био нам је једини излаз. Да је неки од зидова пао, ми бисмо, вероватно, скапали у тој кући. Па, они су рушили целог дана, а нама нико ништа није говорио... Испред куће била је наша родбина, али никога нису пустили да уђе унутра - присећа се Спасојевићка и каже да су им одмах искључили струју и воду, пресекли телефонске линије.
- Затворили су нас у кућу и наредили нам да не смемо да излазимо. Седам сати нисмо знале шта се дешава. Биле смо заробљене. У једном тренутку, ушао је један човек и рекао нам: "Моментално напустите кућу!" Покупиле смо се, и без игде ичега кренуле. У оном мраку ништа нисмо ни могле да нађемо. Зграбила сам само Милошева колица и изашла - каже Маја, Луковићева удовица. У време рушења Шилерове њен син Милош имао је 11 месеци.
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Оне тврде да су полицајцима одмах рекле да је кућа у Шилеровој у фази легализације, али се нико није обазирао на њихове тврдње.
- Полицајци и инспектори нису им показали чак ни налог за рушење. Није било ни налога о одузимању ствари, а на улицу смо избачене и без основних ствари. Ја немам више ниједну породичну фотографију, ниједну слику из последњих 15 година. Однели су фотоапарате, камере, касете... Однели су све. Могао је да носи ко шта хоће, али ја нисам ни могла да видим ко је и шта однео, јер су износили ствари из три куће, а ми смо били заробљени у малој Мајиној кући. Био је то грабеж. Носио је ко је шта хтео, али нам нико није дао ниједну потврду. Ја сам добила само потврду за пасош који су ми одузели и који ми ни до данас није враћен - прича Татјана Спасојевић.
Потврде и налог за рушење кућа до данас нису добиле.
Подсетимо, полицијска акција "Сабља" изведена је током 2003. године. Цела акција је започела непосредно након убиства премијера, 12. марта, а званично је трајала до 22. априла 2003. године. Представља једну од највећих полицијских акција у историји српске полиције. За време ове акције, приведено је 11.665 особа повезаних са организованим криминалом. Међу њима је било много јавних и естрадних личности