Zemunski klan bila je organizovana kriminalna grupa koja se bavila svim kriminalnim radnjama: iznudama (reket), prodajom narkotika, krađom automobila, otmicama i ubistvima.
Brojni pripadnici Zemunskog klana osuđeni su zbog ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića 12. marta 2003. godine. Dan kasnije, 13. marta je u novinama i medijima osvanula poternica gde su bili svi članovi ovog klana.
Pokrenuta je operacija Sablja koja je uspešno sprovedena od strane policije i žandarmerije. Potraga i potera za vođama Zemunskog klana je trajala 14 dana, kada je dobijena dojava da se glavni članovi nalaze u seoskoj kući u Meljaku. Prema zvaničnim navodima, vođe klana Dušan Spasojević i Mile Luković su ubijeni jer su prvi pripucali na pripadnike Specijalne antiterorističke jedinice.
Inače, samo dan nakon atentata na premijera Zorana Đinđića, 13. marta 2003. godine, pripadnici protivterorističke jedinice Žandarmerije upali su u kuću Dušana Spasojevića Šiptara jednog od vođe Zemunskog klana.
Nakon što su pretresi celu vilu, u dvorištu kuće specijalci su pronašli nekoliko šahtova pogodnih za sakrivanje u koje su se pojedini učesnici ove policijske akcije i spustili.
Pročitajte još
Kako se čuje u razgovoru koji su oni vodili, tunel je bio dubok i, kako kaže jedan pripadnik Žandarmerije, vodi nekud.
Kasnije je otkriveno da je u pitanju tunel dugačak oko pedeset metara koji je završavao na drugom kraju Šilerove ulice.
Pogledajte kako je to izledalo:
Podsetimo, vila u Šilerovoj srušena je samo dan posle ove akcije odnosno dva dana nakon ubistva premijera Zorana Đinđića, 14. marta 2003. godine.
Inače, uoči rušenja, 13. marta, prema rečima Spasojevićeve supruge Tatjane svi koji su živeli u tri porodične kuće u sklopu Šilerove su sprovedeni u kuću Maje Luković, supruge Mileta Lukovića.
- Sutradan ujutro, javili su nam da su nas opkolili bageri. U jednom momentu upala je policija. Počeli su da pretresaju kuće. Pitali su me: "Ima li dinamita?" Rekla sam da ne znam - priseća se Tanja Spasojević. Kako kaže, niko od policajaca, koji su bili maskirani, nije pokazao nikakav nalog za pretres kuće i oduzimanje stvari.
- Videla sam napolju, ispred zgrade, veliku gužvu, silni narod, fotoreportere, novinare... Pitala sam policajce šta se dešava, a oni su odgovarali: "Saznaćete šta se dešava". Tek kasnije sam videla bagere i kamione.
Rušenje tržnog centra počelo je pre nego što smo napustile kuću, a prolaz kroz tržni centar bio nam je jedini izlaz. Da je neki od zidova pao, mi bismo, verovatno, skapali u toj kući. Pa, oni su rušili celog dana, a nama niko ništa nije govorio... Ispred kuće bila je naša rodbina, ali nikoga nisu pustili da uđe unutra - priseća se Spasojevićka i kaže da su im odmah isključili struju i vodu, presekli telefonske linije.
- Zatvorili su nas u kuću i naredili nam da ne smemo da izlazimo. Sedam sati nismo znale šta se dešava. Bile smo zarobljene. U jednom trenutku, ušao je jedan čovek i rekao nam: "Momentalno napustite kuću!" Pokupile smo se, i bez igde ičega krenule. U onom mraku ništa nismo ni mogle da nađemo. Zgrabila sam samo Miloševa kolica i izašla - kaže Maja, Lukovićeva udovica. U vreme rušenja Šilerove njen sin Miloš imao je 11 meseci.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
One tvrde da su policajcima odmah rekle da je kuća u Šilerovoj u fazi legalizacije, ali se niko nije obazirao na njihove tvrdnje.
- Policajci i inspektori nisu im pokazali čak ni nalog za rušenje. Nije bilo ni naloga o oduzimanju stvari, a na ulicu smo izbačene i bez osnovnih stvari. Ja nemam više nijednu porodičnu fotografiju, nijednu sliku iz poslednjih 15 godina. Odneli su fotoaparate, kamere, kasete... Odneli su sve. Mogao je da nosi ko šta hoće, ali ja nisam ni mogla da vidim ko je i šta odneo, jer su iznosili stvari iz tri kuće, a mi smo bili zarobljeni u maloj Majinoj kući. Bio je to grabež. Nosio je ko je šta hteo, ali nam niko nije dao nijednu potvrdu. Ja sam dobila samo potvrdu za pasoš koji su mi oduzeli i koji mi ni do danas nije vraćen - priča Tatjana Spasojević.
Potvrde i nalog za rušenje kuća do danas nisu dobile.
Podsetimo, policijska akcija "Sablja" izvedena je tokom 2003. godine. Cela akcija je započela neposredno nakon ubistva premijera, 12. marta, a zvanično je trajala do 22. aprila 2003. godine. Predstavlja jednu od najvećih policijskih akcija u istoriji srpske policije. Za vreme ove akcije, privedeno je 11.665 osoba povezanih sa organizovanim kriminalom. Među njima je bilo mnogo javnih i estradnih ličnosti