Колумнисткиња, списатељица, филозоф, пословна жена, драматург и још много тога, рођена 1946. у Сент Луису у Мисурију.

Потиче из скромне породице рудара и досељеника из Немачке и Италије. У старту је обележена са својим презименом Савант, које потиче од обе стране њене породице, а игром случаја се користи за означавање учене особе са великим способностима и талентима.

Детињство је провела нормално, иако се истицала као ђак у математици и науци. Међутим, њен живот се заувек променио када је напунила 10 година након што јој је тестирана интелигенција уз помоћ две врсте IQ тестова: Бине-Симонове скале, која се фокусира на вербалне способности и Мега тест Роналда Хофлина.

Тада је процењено да је њена менталана старост невероватних 22 године и 10 месеци, а њен коефицијетн је износио - 228.

Ако се упореди да је просечан коефицијент људске интелигенције између 85 и 115, то је дупло више, због чега је и уврштена у Гинисову књигу, али је уједно и последња особа која службено држи овај рекорд јер је категорија укинута 1990. године након дебате о томе колико су IQ тестови заправо меродавни.

Фото: принтскрин Јутјуб/Don Giller

 

Посвећена породичном послу

Упркос високом коефицијенту, данас 78-годишњакиња прича да су је родитељи одувек третирали као било које друго дете

- Цела њихова идеја сводила се на то да будем независна и да зарађујем за живот, и заправо нико није обраћао много пажње на мене. Углавном је то било тако јер сам била девојчица - испричала је својевремено.

Одрасла је радећи у очевој продавници, док је упорно писала и објављивала приче. Уписала је и мапустила после две године студије филозофије на Универзитету Вашингтона, управо да би водила породични посао.

Ипак, због завидне титуле, увек је била под лупом медија, а нарочито након што се удала за научника Роберта Џарвика, још једног хиперинтелигентог човека, који је пионир уградње првог вештачког срца.

Фото: принтскрин Јутјуб/Don Giller

 

Када се осврће на свој живот признаје да су људи увек били "испровоцирани" да стално проверавају њену интелигенцију, као и да јој је свеприсутни сексизам тод доба скресао крила много пута. Заправо, у младости, каже, није имала пуно "охрабрења" окружења да искористи све своје потенцијале. Када је 50-их година прошлог века добила епитет "генија", живела је у тренутку када се и даље веровало да жене нису подесне да ураде било шта посебно са својом интелигенцијом и способностима.

БОНУС ВИДЕО:

(Она.рс)