Избор за „Српску реч године“, други по реду, улази у завршну фазу. После периода у коме су сви заинтересовани могли да предлажу речи у три категорије, време је за гласање.

Избор организују „Филолошко друштво Речи“ и часопис „Новоречје“, уз учешће угледних лингвиста, културних посленика и свих заинтересованих говорника српског језика.

Подсетимо, избор “Српска реч године” организује се у три категорије: реч године, нова реч године и лажиреч године. Лажиреч је реч која прикрива, маскира, замагљује смисао онога што именује, говори о нечему ублажено, еуфемистички или лажно представља неки појам. Прошле године у овој категорији победио је израз “економски тигар”, реч године била је “насиље”, а нова реч године “четбот”.

Фото: Н. Скендерија

 

Тренутно, завршена је фаза предлагања и од данас, 1. децембра, па идуће две недеље, до 15. децембра на сајту „Филолошког друштва Речи“ (www.реци.орг.рс) сви заинтересовани могу да гласају. Избор је у све три категорије сужен на 15 речи (предлоге можете прочитати при крају овог текста)

По завршетку гласања главну реч имаће жири, што нам појашњава др Данко Шипка, наш познати лингвиста, професор славистике на Државном универзитету Аризона.

- Процедура избора одвија се у четири корака. Прво се предлажу кандидати. Та фаза је већ иза нас. Ове године имали смо повећан укупан број приједлога у односу на прошлу, предложено је 48 кандидата за ријеч године, 85 кандидата за нову ријеч године и 36 кандидата за лажиријеч године. У све три категорије жири сужава избор на по 15 кандидата. То је други корак. Међу предложеним кандидатима нађу се и примјери какви се могу везати за било коју годину, нпр. манипулација као лажиријеч, доста је чисто ефемерних конструкција које неће ући у лексички систем, типа безнемож или онога што не одговара даној категорији (нпр. предложено је бре као нова ријеч године). Дакле, овим ужим избором од 15 кандидата жири осигурава да се ради о одговарајућим кандидатима а и своди листу на оне који највише обећавају. Трећи корак је гласање за једног од 15 кандидата, оно се одвија током прве половине децембра - каже Шипка.

Фото: Профимедиа

 

Кад се гласање 15. децембра заврши, коначни корак је избор речи године у све три категорије, додаје наш саговорник.

- Чланови жирија бирају своје кандидате између најбоље рангираних ријечи на основу јавног гласања. Жири се и састаје да усклади свој избор, чиме се онда изабире ријеч године, нова ријеч године и лажиријеч године. Овакав начин избора води рачуна да се изабере ријеч која упућује на појам који је обиљежио годину. На примјер, прошле године ријеч године била је насиље. Она је истовремено представљала и низ других кандидата који су упућивали на насиље и реакције на насиље: дечак убица, геноцид, трагедија, брутално, Рибникар, прокси рат, рат, пропаст, непребол, неизречје. Тако онда неки кровни појам тог типа и не мора бити највише рангиран у гласању, може рецимо бити други, али, кад се узму гласови за све друге ријечи на које се односи дани појам, таква ријеч сигурно има највише гласова и заслужује да буде ријеч године. Жири узима у обзир и друге параметре, нпр. је ли ријеч била актуелна током цијеле године или само у неком краћем временском периоду, је ли позната већини говорника и да ли већина говорника има неки однос према њима, итд. Одлука о избору биће обнародована у другој половини децембра - каже др Данко Шипка.

Жири проглашава победнике избора речи године у све три категорије и објављује резултате на сајту и на страницама на друштвеним медијима до 20. децембра, а потом и у другој свесци часописа „Новоречје“ за ту годину.

Фото: Профимедиа

 

Три категорије

Реч године 2024. – постојећа реч (или израз) која одражава значајне догађаје, трендове или промене у друштву током године;

Нова реч 2024. – новостворена реч (или израз) која је недавно ушла у српски језик и постала популарна или релевантна за ширу јавност;

Лажиреч 2024. – реч (или израз) која искривљује, ублажује или прикрива смисао онога што именује. Она осликава посебно циничну, непримерену употребу језика, заправо злоупотребу и манипулативну употребу језика у јавном и политичком дискурсу.

Предлози у најужем избору

Предлози за реч године 2024: надстрешница, јадарит, ЕXПО, рударење, нећете копати, олимпијско злато, брза саобраћајница, легализација, одговорност, превремени избори, ратови, депонија, оставке, литијум и метеоаларм.

Предлози за нове речи 2024: бумер, пакетомат, електромобилност, генерација Алфа, досрбљавање, јадарит, дновинарство, метаверзум, лимунана, политкоректлијство, небинарност, изборни инжењеринг, дигитални аутизам, глупетање, вирално.

Предлози за лажиреч године 2024: преговори у Бриселу, денацификација, струка и наука, фемицид, истина, толеранција, екологија, транспарентност, родно осетљив језик, повећање плате, досрбљавање, инфлуенсер, отварање поглавља, одговорност, челично пријатељство.

Фото: Профимедиа

 

Састав жирија

Финални избор обавља Стручни жири, састављен угледних домаћих лингвиста и филолога те новинара који прате језик и писаца.

У саставу жирија су: Ђорђе Оташевић (виши научни сарадник, Институт за српски језик САНУ, Београд), Слободан Новокмет (виши научни сарадник, Институт за српски језик САНУ, Београд), Јована Јовановић (научни сарадник, Институт за српски језик САНУ, Београд), Ивана Лазић Коњик (научни саветник, Институт за српски језик САНУ, Београд), Вања Миљковић (научни сарадник, Институт за српски језик САНУ, Београд), Ана Миленковић (научни сарадник, Институт за српски језик САНУ, Београд), Рајна Драгићевић (редовни професор, Филолошки факултет, Београд), Данко Шипка (редовни професор, Аризона Стате Университy), Дејан Ајдачић (професор, Гдањски универзитет, Гдањск), Милан Ајџановић (ванредни професор, Филозофски факултет, Нови Сад), Људмила Поповић (редовни професор, Филолошки факултет, Београд), Мирослав Кос (новинар листа “Блиц”, Београд), Александар Петровић (лектор РТС-а, Београд), Павле Ћосић (лексикограф, сатиричар и издавач) и Неле Карајлић (рок-музичар и писац, Београд).

(Блиц.рс)

БОНУС ВИДЕО: