Сама чињеница да преко 40% жена током репродуктивне фазе живота пати од главобоља јасно указује на чињеницу да су оне директно повезане с хормонским променама. Једна од најчешћих врста главобоља је мигрена, с врло напорним, пулсирајућим болом који се обично испољава у једној половини главе, а прате је и преосетљивост на светло и звук, мучнина и презнојавање. Током мигренског напада долази до кортикалне депресије услед наглог повећања протока крви у мозгу и потом његовог наглог пада, што изузетно негативно делује на осетљиве ћелије неурона.
Мигрене се деле на оне са ауром и без ње. Аура се обично јавља између 10 и 60 минута пре почетка главобоље, а карактеришу је визуелне промене, бљескови, треперење, светлуцави ореол, скотома (промене у видном пољу) пецкање и трњење у једној половини тела, отежан говор, слабост у мишићима... Ови неуролошки симптоми трају од пет до 60 минута и јаваљају се код до 30% особа склоних мигренама. Након ауре почиње главобоља која траје од 4 до 72 сата. Када се мигрена повуче, за собом оставља умор, осећај конфузије и немогућности концентрације. Није ни потребно напомињати колико мигрена утиче на квалитет живота. Али као и све тегобе, много лакше ћемо је пребродити, или још боље спречити, ако уочимо уобичајене обрасце и механизме који јој претходе.
Када мигрена највише „напада“? Мигренски болови код жена најчешћи су током изненадне смене хормона, како на месечном нивоу, тако и на животном. Периоди када у животу жене долази до праве хормонске експлозије су у време око прве менструације, након порођаја и током перименопаузе. Управо су то и периоди када су мигренски напади најинтензивнији, и када се могу поново јавити чак и ако су се пре тога неко време примирили.
Иако наука нема конкретно објашњење за мигрене, оно што се засигурно зна је да их изазива пад естрогена, па је највећа шанса да ће се током месечног циклуса појавити управо пре почетка менструације. Употреба контрацептива их може још више погоршати. Клиничка истраживања су утврдила повезаност изражених симптома ПМС-а и појаве мигрене с ауром, док се мигрена без ауре чешће јавља пред менструацију. Дуван, повишени крвни притисак, чир на желуцу и стрес још више појачавају симптоме мигрене. Још једна чињеница доказана клиничким студијама је да појава мигрена током репродуктивног периода повећава ризик од појаве можданог удара.
Период када нагло губимо естроген и када су његове осцилације изузетно нагле је током перименопаузе. Тада, поред уобичајених симптома – валунга, презнојавања, бола у зглобовима, несанице, нервозе, многе жене пате и од мигрене. Испоставило се да су мигрена и естроген у узајамној спрези: најновија истраживања дошла су до запањујућег открића да ће код жена које су током репродуктивног периода патиле од мигрене, у перименопаузи за 30% брже опадати естроген него иначе. Такође, у спрези су мигрена, валунзи и кардиоваскуларни ризик: ова два симптома весници су озбиљних поремећаја касније током постменопаузе. И више је него јасно да се с мигреном морамо изборити. И за то постоје природна решења:
Фемисан А капсуле са златном маком садрже екстракте одабраног лековитог биља који повољно делују на женски репродуктивни систем, рад јајника и лучење хормона, па се редовном употребом препарата може на природан начин успоставити хормонски баланс, редован циклус и менструација, ублажити симптоми ПМС-а и обезбедити нормална овулација и плодност.
Фемисан Голд капсуле садрже екстракте фитоестрогенских и адаптогених биљака који су посебно корисни с почетком перименопаузе. Фитоестрогени имитирају рад естрогена и попуњавају естрогенске рецепторе који су присутни у целом организму, и тако спречавају нагле осцилације хормона и појаву непријатних симптома, али имају и снажно заштитно дејство на организам и делују превентивно.
Фемисан препарати доносе олакшање, подижу животну енергију и квалитет живота жене, и уз правилну исхрану и редовну физичку активност обезбеђују безбрижну будућност. А када су хормони у реду, мигрена нема шансе.